Home > Anadolu Çoban Köpeği

Yazdır

Anadolu Çoban Köpeği

Türkiye’nin kalbinden gelen güç

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Kangal

Erkek boyutu : 74-82 cm arası

Erkek ağırlığı : 50-65 kg

Dişi Boyutu : 70-78 cm arası

Dişi ağırlığı : 40-55 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Turkey

breed_picture

Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında üne sahip olan bu büyük ve güçlü köpekler, temel olarak Anadolu’da koyunları korumak için yetiştirilmektedir. Çalışkan bir ırk olan Anadolu Çoban Köpeği -ya da Türkiye’deki popüler ismi ile Kangal- yaz mevsiminin yüksek sıcaklarından kış mevsiminin dondurucu soğuklarına kadar ekstrem iklim koşullarında görevini başarıyla yerine getirir.

Baş+

Büyük, güçlü ve vücutla orantılıdır. Kulak kısmına doğru genişler ve hafif çıkıntılıdır. Yetişkin erkeklerde biraz daha geniş olur.
lupoid

Vücut+

Güçlü ve kaslıdır, fazla yağ bulunmaz.
lupoid

Deri+

Çeşitli renk varyasyonları görülebilmekle birlikte, çoğunlukla boz renkte olur.
lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklükte, üçgen şeklindedir. Uç kısımları yuvarlaktır ve yanaklara doğru sarkar.
lupoid

Kuyruk+

Uzundur ve neredeyse dizine kadar uzanır. Nispeten yüksekte bulunur, yürürken alçalır ve dinlenirken kıvrılır.
lupoid

Tüy+

Kalın, oldukça sert ve orta uzunluktadır (yaklaşık 6,5 cm). Yüzde ve kulaklarda çok sık değildir; daha ince ve seyrektir.
lupoid

Anadolu Çoban Köpekleri, çok eski bir ırkın üyeleridir, soyları muhtemelen Mezopotamya’daki güçlü av köpeklerine dayanmaktadır. Kangal ırkı, özel durumlara yönelik ihtiyaçları karşılaması için zaman içinde geliştirilmiştir. Bunlar içinde en belirgin olanları iklim(çok sıcak ve kuru yazlar, çok soğuk kışlar), yaşam tarzı(yerleşik, yarı göçebe ve göçebe) ve yapılacak görevlerdir(Orta Anadolu Platosu’nda çok büyük mesafeler kaydeden koyun sürülerinin kurt gibi yırtıcılardan korunması). Bu köpekler bütün yıl boyunca dış mekanda yaşar(bu durum dillere destan dirençlerini açıklar.) İyi huylu köpekler olan kangallar; cesur, gururlu ve kendine güvenen bir karaktere sahiptir. Yabancılara karşı agresif olmasa da şüpheci, sahiplerine karşı ise oldukça vefalı ve sevgi dolu olurlar. Bağımsız bir yapıları olduğu için, iyi bir eğitim almaları gerekir ve bu yüzden ilk defa köpek sahiplenecek kişiler için ideal değillerdir.

Biliyor muydunuz?

Kangal köpeğini hareket halinde izlemek çok keyiflidir. Hareketleri dikkat çekecek kadar yumuşaktır; gövdesi, başı ve boynu düz bir hat oluşturur; avının peşinde olan büyük bir kedi izlenimi uyandıracak uzun ve yumuşak adımlar atar.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram