Home > Boxer

Yazdır

Boxer

Mükemmel Koruyucu, İdeal Ev Arkadaşı

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Boxer

Erkek boyutu : 55-60 cm arası

Erkek ağırlığı : 30 kg üzerinde (omuz başı yüksekliği 58 cm olduğunda)

Dişi Boyutu : 53-58 cm arası

Dişi ağırlığı : Yaklaşık 25 kg (omuz başı yüksekliği 55 cm olduğunda)

Bakım derecesi :

Anavatanı : Germany

breed_picture

Boxer, ilk başlarda koruma köpeği olarak üretilen, günümüzde ise daha çok ideal bir aile köpeğine dönüşmüş olan, çok yönlülüğüyle dikkat çeken, oyuncu karakteri ve enerjik yapısı ile hemen herkesin sevdiği oldukça popüler bir ırk… Koruyucu doğasının etkisiyle cesur ve her zaman tetikte olan Boxer, bununla birlikte oldukça şefkatli ve arkadaş canlısı bir köpektir.

Baş+

Orantılı bir baş yapısı vardır. Burun, kafatasıyla; önden, üstten, yukarıdan ve yandan bakıldığında orantılı görünmelidir.
lupoid

Vücut+

Kare bir yapısı vardır; güçlü ve düz bacaklar üzerinde durur.
lupoid

Deri+

Sarımsı kahverengi ve kahverengi beneklidir.
lupoid

Kulaklar+

Doğal haline bırakıldığında kafatasının her bir yanında en yüksek noktada bulunmalıdır. Dinlenirken yanaklara/öne doğru düşer. Köpek dikkat kesildiğinde net bir kıvrım oluşturur.
lupoid

Kuyruk+

Düşük değildir, yüksekte durur. Doğal haline bırakıldığında normal uzunluktadır.
lupoid

Tüy+

Kısa, sert, parlak ve sıkıdır.
lupoid

Boxer ırkı köpekler, soyu tükenmiş bir Alman bulldog ırkı olan Bullenbeiser’den gelir. Boxer gibi Bullenbeiser de güçlü çenesi ve çevik yapısı ile bilinen bir ırktı, ve zamanında avcılar tarafından sık tercih edilirdi. Boxer ırkı köpekler korkusuz, kendinden emin, sakin ve dengeli bir karaktere sahiptir. Yıllar boyunca çalışkanlıkları ve ailelerine sadakatlerinin yanı sıra, koruma köpekleri olarak dikkatleri ve sarsılmaz cesaretleriyle de ün kazanmışlardır. İdeal koruma köpekleri oldukları gibi refakat ya da aile köpeği olmak için de son derece uygundurlar. Bakımı nispeten kolay olan bu köpekler, büyük görünümlerine rağmen dışarıdan çok ev içinde beslemek için uygundur; çünkü fazla sıcak ya da soğuk havalarda rahat edemezler. Yalnız bırakılmaktan pek hoşlanmazlar ve enerjik yapıları gereği gün içinde bol harekete/oyuna ihtiyaç duyarlar. Ailelerine karşı hiçbir tehdit oluşturmazlar, özellikle çocuklara karşı son derece sabırlı ve sevgi dolu hayvanlardır. Fakat yabancılara ilk başta biraz mesafeli yaklaşabilirler. Yine de direkt bir tehdit olarak almadıkça fazla agresif tavırlar sergilemezler. Boxer’ların erken yaşlarda eğitilmeleri önemlidir; özellikle de eğitim sürecini onlar için eğlenceli hale getirirseniz, daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Biliyor muydunuz?

Boxer’lar, köpek ırkları arasında yavruluk dönemi en uzun olanlar arasında yer alırlar, ve 3 yaşına gelene kadar tamamen olgunlaşmış kabul edilmezler.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram