Home > Broholmer

Yazdır

Broholmer

Başka Bir Büyük Danua

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Broholmer

Erkek boyutu : Yaklaşık 74 cm

Erkek ağırlığı : 50-70 kg arası

Dişi Boyutu : Yaklaşık 70 cm

Dişi ağırlığı : 40-60 kg arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Denmark

breed_picture

Bu Mastiff türü köpekler iri, güçlü yapılı ve dikdörtgen vücutludur ve düzenli ve güçlü hareketleriyle bilinirler. Görünüşlerinde arka ayakları öne çıkar. Başları büyük ve geniştir; boyunları güçlü ve bir şekilde gevşek derilidir. Gövdesi geniş ve derindir. Hareketsizken başları aşağıda durur ve zemine doğru ileri dönüktür, kuyruğu ise kılıç şeklindedir. Hareket halindeyken kuyruğu yukarıda durur ama sırtına yaklaşmaz.

Baş+

Oldukça büyük ve geniştir, dışarıdan bakıldığında ağır görünür.

lupoid

Vücut+

Üst çizgisi düzdür, güçlüdür, belirgin omuz başları vardır, sırtı oldukça uzundur ve orta uzunlukta hafif eğimli sağrısı vardır.

lupoid

Deri+

Siyah maskeyle birlikte sarı, altın renkli kırmızı veya siyahtır.

lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklüktedir, oldukça yüksektir ve yanaklara doğru sarkar.

lupoid

Kuyruk+

Aşağıda durur, doğuştan geniştir ve serbestçe sallanmadan taşınır.

lupoid

Tüy+

Kısa ve sıkıdır, kalın bir alt kürkü vardır.

lupoid

Broholmer ırkı köpekler Orta Çağ’dan beri mevcuttur ve erkek geyiklerin avlanmasında kullanılır. Daha sonradan genellikle büyük mülkleri ve konakları koruması için kullanılmıştır. 18. YY’ın sonuna gelindiğinde, safkan halini almışlar ve bu ırka adını veren Broholm Kontu Sehested’in çabaları sayesinde sayıları artmıştır.2. Dünya Savaşından sonra bu ırkın nesli neredeyse tükenmiştir ancak 1975 yılı civarında, kendini bu işe adamış bir grup gönüllü, Broholmer’ı yeniden canlandırmak için bir topluluk oluşturmuştur ve bu topluluk Danua Kennel Kulüp derneği tarafından desteklenmiştir. Günümüzde pek çok Broholmer ıkrı köpekler refakat ve koruma köpekleridir. Fizikleri ve davranışları ırk özellikleri için esastır. Sakin, dengeli, arkadaşça ama her zaman dikkatli olan Broholmer ırkı köpekler her zaman kendilerine güvenir. Başları dik durur, dikkat kesildiklerinde veya heyecanlandıklarında kuyrukları dikleşir.

Biliyor muydunuz?

Danua ırkı neredeyse yok olmak üzereydi ancak 1970’li yıllarda ülkenin köpek yetiştiricisi uygun bir yetiştirme popülasyonu üzerinde çalışmaya başlamıştır. Broholmer köpekleri hala sayıca azdır ancak ırk kulübü tüm yetişkinleri ve Danimarka doğumlu tüm yavruyu yakından takip etmektedir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram