Home > Cao de Castro Laboreiro

Yazdır

Cao de Castro Laboreiro

Kuzey Portekizli koruyucu

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Cão de Castro Laboreiro

Diğer Adlar : Portuguese, Cattle, Dog

Erkek boyutu : 53- 58 cm arası

Dişi Boyutu : 50-55 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Portugal

breed_picture

Cão de Castro Laboreiro, mastif türüne ait lupoid köpeklerdir ve neredeyse dikdörtgen vücutlarıyla tanınırlar. Genel olarak hoş bir görüntüye sahip, enerjik hayvanlardır, bazen çok çarpıcı bir renkte olabilir. Yürüyüşleri özgür, akıcı ve enerjiktir.

Baş+

Orta büyüklükteki olan başları oldukça hafif bir görünüme sahiptir, kaba değildir, sıska olmasa da yağsızdır.

lupoid

Vücut+

Orta uzunlukta düz bir sırtı, güçlü, geniş, kısa ve son derece kaslı beli vardır, hafif eğimli olan sağrılarla uyumlu bir şekilde birleşmiştir.

lupoid

Deri+

Açık, orta ve koyu tonlarda kurt renklerinde olur. Koyu tonlar da yaygındır.

lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklüktedir (1,5-2 cm uzunluğunda ve yüksektir), çok kalın değildir, neredeyse üçgendir ve uçları yuvarlaktır.

lupoid

Kuyruk+

Şık görünümlü, kılıç şeklindedir, sağrıda normalden biraz daha yüksekte durur.

lupoid

Tüy+

Kalın ve dirençlidir, dokununca biraz sert gelir, hafif donuktur, düzdür ve vücudun tamamına oldukça yakın durur ve gürdür.

lupoid

Tanıdıkları insanlara karşı sadık ve uysal olan Cão de Castro Laboreiros, sürüleri Kuzey Portekiz’in dağlarında hala dolaşan pek çok kurtun saldırısına karşı koruyarak son derece işe yarar. Kısaca muhteşem bekçi köpekleridir, bir an olsun dikkatini kaybetmez. Bu köpekler son derece asil bir duruşa sahip olsa da sağlam dağcılardır ve takındıkları ciddi ifade zaman zaman korkutucudur. Düşmanca bir tavır takınsalar da hiçbir zaman açık bir şekilde kavgacı olmazlar. Cão de Castro Laboreiros ırkı köpekler adını Portekiz’deki Castro Laboreiro köyünden almıştır. Bu ırkın çok uzun bir geçmişi vardır ve kesin soyları hakkında kesin bir bilgi olmasa da, Cão de Castro Laboreiro ırkı köpeklerin, Estrela Dağ Köpekleriyle birlikte en eski İber köpeği olması olasıdır. Anavatanları, Peneda ve Suajo dağları ve Minho ve Lima nehirleriyle sınırlıdır, zaman zaman 1500 metre rakımlarda bile görülebilir. Seçilen türler aynı zamanda Minho ve Douro eyaletlerinde bile görülebilir ancak çok azı Orta ve Güney Portekiz’de yaşayabilir.

Biliyor muydunuz?

Cão de Castro Laboreiros ırkı köpeklerin çok sıradışı bir havlaması vardır: Yüksek yankılı, genellikle alçak tonlarla başlar ve yüksek bir seviyeye çıkar, tiz bir çığlık gibidir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram