Home > Çin Shar-Pei

Yazdır

Çin Shar-Pei

Doğu Asya’dan Gelen Sevimli Bir Köpek

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Shar Pei

Diğer Adlar : Shar, Pei

Erkek boyutu : 43-50 cm arası

Dişi Boyutu : 43-50 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : China

breed_picture

Çin kökenli bir ırk olan Shar Pei, tarih boyunca bekçilik, avcılık, sürü gitme gibi pek çok görevde kullanılmıştır. Karakteristik görünümleriyle dikkat çeken bu köpekler, günümüzde ise sadık ve sevgi dolu karakteriyle en çok bir aile köpeği olarak tercih edilmektedir.

Baş+

Vücuduna göre büyük bir kafa yapısı vardır. Alnında ve yanaklardaki kırışıklıklar aşağı doğru devam ederek karakteristik bir gerdan oluşturur.
lupoid

Vücut+

Yetişkinlerde, gövde üzerindeki cilt katları pek tercih edilmez. Omuz başı ve kuyruk dibinde orta düzeyde kırışıklık olabilir.
lupoid

Deri+

Beyaz hariç tüm düz renkler kabul edilebilir.
lupoid

Kulaklar+

Oldukça küçük ve kalın olur. Eşkenar üçgen şeklindedir fakat uçlarda hafif yuvarlaktır.
lupoid

Kuyruk+

Köklerde kalın ve yuvarlaktır. Uca doğru incelir.
lupoid

Tüy+

Kıla benzer bir yapıda; kısa ve sert olur.
lupoid

Anavatanı Çin olan Shar-Pei, Güney Çin Denizi kenarında bulunan bölgelerde yüzyıllardır bulunan bir ırktır. Tahminlere göre Huangdong bölgesindeki Dah Let’ten gelmektedir. Çin Shar-Pei, kısa yapılı, orta büyüklükte köpeklerdir ve ilk bakışta öyle görünmeseler de aslında sürekli enerjiktirler ve aktif bir yapıları vardır. Kafalarındaki kırışıklıklar, omuz başlarındaki cildin kıvrımları, küçük kulaklar ve bir hipopotamı andıran burunları ile son derece orijinal bir görünüme sahiptirler. Erkek Shar-Pei’ler, dişilere göre daha büyük ve güçlü olurlar.

Biliyor muydunuz?

Yetiştirmeyi denetleyen kişiler, bu ırkın türevlerinden kaçınır. Bu nedenle özellikle de dudaklara ve göz kapaklarına yapılacak kasti fiziksel değişiklikler, Shar-Pei ırkı köpeklerin bir yarışmaya girmesini imkansız hale getirir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram