Home > Danish-Swedish Farmdog

Yazdır

Danish-Swedish Farmdog

Kuzeyli zihniyet

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Dansk/svensk Gårdhund

Erkek boyutu : 33- 35 cm arası

Dişi Boyutu : 32-25 cm

Bakım derecesi :

Anavatanı : Denmark Sweden

breed_picture

Bu sağlıklı tipik İskandinav ırkının pek çok yeteneği vardır, arazide çok iyi bir potansiyeli olmasının yanı sıra felaket bölgelerinde arama ve kurtarma gibi çeşitli alanlarda iyi bir kabiliyeti vardır.

Baş+

Üçgendir ve vücutla karşılaştırıldığında nispeten küçüktür.

lupoid

Vücut+

Dikdörtgendir, sağlıklı ve sıkıdır, kısadır, hafif eğimli beli vardır ve hafif yuvarlak sağrısı vardır.

lupoid

Deri+

Farklı renklerde lekelerle beyaz renk hakimdir, boyutlar ve kombinasyonlar değişebilir (siyah, bronz, kahverengi ve sarımsı kahverenginin çeşitli tonlarına sahiptir).

lupoid

Kulaklar+

Orta boydadır, dik veya düğme gibidir.

lupoid

Kuyruk+

Uzun veya kısadır, hiçbir zaman çok yüksekte durmaz.

lupoid

Tüy+

Kısa, düz ve gövde üzerinde serttir.

lupoid

Danimarkalı- İsveç çiftlik köpeklerinin morfolojisi, büyük teriyerlerin bazılarına benzer- Jack Russels ve Fox Teriyerler dahildir- ancak on yıllardır köpek sevenlerin gölgelerinde kalmışlardır. Mülkü korumak, sıçanları yakalamak ve refakat etmek gibi çok çeşitli görevleri yerine getirebilen becerikli köpeklerdir. Küçük çiftlikler kapanmaya başladıkça bu ırkın da sayısı azalmaya başlamıştır bu nedenle Danis Kennel Kulüp, 1980 yılında bir nüfus sayımı yapmıştır. Yedi yıl sonra İsveç ve Danimarka, Danimarka-İsviçre Çiftlik Köpekleri üzerinde bir anlaşmaya ulaşmıştır ancak F.C.I. bu ırkı geçici olarak tanımadan önce bu olay 2007 yılında gerçekleşmiştir.

Biliyor muydunuz?

Resmi olarak çok kısa bir süre önce tanınmasına rağmen, bu küçük çiftlik köpeklerinin kökleri, geçen yüzyılın başına kadar uzanmaktadır. Danish-Swedish Çiftlik Köpeklerine benzer özelliklere sahip küçük köpeklerin kemikleri, Fransa, Normandi bölgesinde topraktan çıkarılmıştır ve kuzey Fransa’nın Viking yerleşimi zamanına kadar uzanır (11. yy).

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram