Home > Doberman Pinscher

Yazdır

Doberman Pinscher

En şık savunma köpeği

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Dobermann

Erkek boyutu : 66-71 cm

Erkek ağırlığı : 40-44 kg arası

Dişi Boyutu : 60-66 cm arası

Dişi ağırlığı : 31-34 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Germany

breed_picture

Doberman Pinscher ırkı köpekler orta büyüklüktedir, ince bir görünüme, ve son derece gelişmiş bir kas yapısına sahiptir. Keskin hatları, kendinden emin bir duruşları, genel olarak sakin fakat kararlı bir ifadeleri vardır. Doberman Pinscher’lar, arkadaş canlısı bir karaktere sahiptir, ailelerine bağlıdır ve çocuklarla araları iyidir. Kolay eğitilebilirler ve yüksek bir çalışma disiplinine sahiptirler. Etraflarında olup bitene karşı son derece dikkatli köpeklerdir.

Baş+

Gövdesiyle orantılı boyutta, güçlü bir kafası vardır. Yukarıdan bakıldığında küt bir takoz gibi görünür.
lupoid

Vücut+

Boyun/sırt/bel düzlüğü uzun ve son derece kaslıdır. Omuz başları, özellikle erkek dobermanlarda oldukça belirgindir.
lupoid

Deri+

Siyah veya kahverengi olabilir; temiz, berrak, pas tonunda lekeler bulunur.
lupoid

Kulaklar+

Orta – büyük boydadır. Uzun ince yüz yapısına oranla biraz büyük durabilir. Yanaklara doğru sarkar.
lupoid

Kuyruk+

İnce – uzun bir görünümü, doğal bir duruşu vardır.
lupoid

Tüy+

Kısa, sert ve kalındır.
lupoid

19. yüzyıl Almanya’sında, vergi tahsildarlığı yapan Louis Dobermann, tahsilata giderken yanında koruma amacıyla götürebileceği bir köpek ırkı üretmek istiyordu. Bu düşünceyle üretilen ilk köpekler, bugünkü doberman ırkının atalarıdır. Dobermanın ortaya çıkması için çiftleştirilen ırkların ne olduğu hakkında günümüzde resmi bir kayıt bulunmamakla birlikte, Alman Pinscher ve Rottweiler ırklarının bu süreçte kullanıldığı düşünülmektedir. O günlerde üretilen ilk dobermanlar, bugünkü ırka oranla daha büyük, kaba bir görünüme sahip köpeklerdi. Doberman Pinscher, 1900 yılında Alman Kennel Kulübü tarafından tanındı; 1900’lü yılların başlarında da ilk kez Amerika’ya getirildi. İlerleyen yıllarda popülerliği artan dobermanlar, İkinci Dünya Savaşı’nda koruma, gözlem ve mesaj ulaştırma amaçları ile kullanıldılar. Günümüzde hala oldukça popüler bir ırk olan Doberman Pinscher, güçlü yapısı ve cesur karakteri ile ideal bir koruma köpeği olmasının yanı sıra, sadakati ve arkadaş canlısı doğası sayesinde pek çok evde bir aile köpeği olarak da tercih edilmektedir.

Biliyor muydunuz?

Doberman, orijinal yetiştiricisinin adını alan tek Alman ırkıdır. Frédéric Louis Dobermann(1834-1894), lisanlı bir köpek barınağında yarı zamanlı çalışmakta olan bir yerel vergi tahsildarıydı.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram