Home > Dogo Argentino

Yazdır

Dogo Argentino

Köpek seven Arjantin’in sembolü

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Dogo Argentino

Erkek boyutu : 60-66 cm arası

Dişi Boyutu : 58-63 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Argentina

breed_picture

İlk başlarda av köpeği olarak yetiştirilen, günümüzde ise bu özelliğinin yanı sıra ideal bir aile köpeği olarak da öne çıkan Dogo Argentino, son derece arkadaş canlısı bir ırktır. Zekası, gelişmiş refleksleri ve güçlü yapısı ile, köpek dünyasının en başarılı atletlerinden bir tanesidir.

Baş+

Orantılı bir görünümü vardır, çok keskin hatlara sahip değildir. Gözleri koyu kahverengi veya fındık rengi olur.
lupoid

Vücut+

Kaslı, güçlü bir yapıya sahiptir.
lupoid

Deri+

Tamamen beyaz renktedir. Tek göz etrafında siyah ya da siyaha yakın renkte bir leke bulunabilir.
lupoid

Kulaklar+

Yüksekte dururlar. Geniş kafatası sebebi ile ayrık bir görünüme sahiptirler. Doğal duruşta iki yana sarkarken, köpek dikkat kesildiğinde yarı dikleşirler.
lupoid

Kuyruk+

Orta yüksekliktedir, üst çizgi ile arasında 45 derecelik bir açı vardır. Kılıç şeklinde, kalın ve dizlere uzanacak kadar uzundur.
lupoid

Tüy+

Kısa, pürüzsüz ve yumuşak olur. Genelde 1,5 – 2 cm uzunluğundadır. Kalınlık ve yoğunluk ise iklime bağlı olarak değişiklik gösterir.
lupoid

Orta Arjantin’in Cordoba eyaletinin yerlileri olan Dogo Argentino ırkı köpekler, ilk kez Dr. Antonio Nores Martinez tarafından üretilmiştir. Dr. Martinez tutkulu bir köpek severdir ve bu ırkın ana özelliklerini 1928 yılına ait ilk standartta oluşturmuştur. Dogo Argentino ırkı köpekler, hızlı tepkiler veren atik ve zeki hayvanlardır, ancak genel duruşları ve yürüyüşleri sakin ve oturaklıdır. Av köpeği olarak kullanılan, ve bu alanda en başarılı ırklardan olan Dogo Argentino, bununla birlikte son derece dost canlısı, aile üyelerine bağlı, ve oyuncu bir köpektir.

Biliyor muydunuz?

Dogo Argentino ırkı köpeklerin tüyleri tropik iklimlerde ince ve seyrektir(pigmentli bölgeler ortaya çıkabilir ancak bu durum normal kabul edilir). Soğuk iklimlerde ise, tüyler kalın ve yoğun olur ve ayrıca alt kürk de mevcuttur.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram