Home > Entlebuch Cattle Dog

Yazdır

Entlebuch Cattle Dog

İsveç dağ ve çoban köpeğinin en küçüğü

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Entlebucher Sennenhund

Diğer Adlar : Entlebucher

Erkek boyutu : 43-48 inç (52 cm’e kadar tolere edilebilir)

Dişi Boyutu : 40-48 inç (50 cm’e kadar tolere edilebilir)

Bakım derecesi :

Anavatanı : Switzerland

breed_picture

Geleneksel olarak sürülerin güdülmesi, korunması ve çiftliğin gözetlenmesinde kullanılan Entlebucher ırkı köpekler günümüzde çok yönlü hizmet köpeği ve arkadaş canlısı aile köpekleri olarak bilinir. Bu sıkı, hafif dikdörtgen şekilli köpekler pek orta büyüklükte köpek olarak kabul edilmez ancak diğer İsveç dağ ve çoban köpekleri gibi aynı üç renki posta sahiptir. Son derece çevik ve aktiftir, uyanık, tetikte ve kibar bir yüz ifadesi vardır.

Baş+

Vücuduna göre kafası orantılıdır. Hafif takoz şeklinde ve yağsızdır.

lupoid

Vücut+

Güçlüdür ve hafif uzundur.

lupoid

Deri+

Genel olarak üç renklidir, bronz (sarı ila kahverengimsi kırmızı) ve siyah zemin üzerinde beyaz işaretler vardır. Lekeler olabildiğince simetrik olmalıdır.

lupoid

Kulaklar+

Yüksekte durur, çok büyük değildir ancak kısmen geniş ve sarkıktır.

lupoid

Kuyruk+

Doğal olarak uzundur, sağrıyla akışkan bir hat oluşturacak şekilde durur veya doğal olarak kısadır.

lupoid

Tüy+

Kısa, sık, sert ve parlak üst kürk ve yoğun alt kürkle birlikte çift kürkü vardır.

lupoid

Entlebucher ırkı köpekler, dört İsveç dağ ve çoban köpeğinin en küçüklerinden biridir, Entlebuch vadisinden gelir ve Lucerne ve Berne kantonlarına doğru uzanır. Entlibucher köpeği ilk kez 1889 yılında belirlenmiştir ancak çok uzun bir süre Appenzeller ve Entlebucher arasında herhangi bir fark ortaya konmamıştır. Dört kısa kuyruklu köpek, İsveç dağ ve sürü köpeklerinin büyük destekçisi Profesör Albert Heim’a 1913 yılında Langenthal’de gösterilmiştir.Jürinin raporları, dördüncü İsveç dağ ve çoban köpeği ırkı olarak İsveç Şecere kitabına (L.O.S) kaydedilmesine yeterli olmuştur. İlk standart, 1927 yılına kadar, saf ırkın desteklenmesi için Dr. B. Kobler tarafından 16 Ağustos 1926 tarihinde kurulan ırk kulübünün kurulmasına kadar yayınlanmamıştır. Irk, sınırlı sayıda L.O.S kayıtlarından da anlaşıldığı üzere oldukça yavaş bir gelişim sergilemiştir.

Biliyor muydunuz?

Çoban köpeği olarak yorulmak bilmez ve doğuştan gelen yeteneklerinin yanı sıra, Entlebuch Çoban Köpekleri, hizmet köpeği olarak da öne çıkan özellikleriyle tanınır. Nüfusunun artmamasına rağmen, bu çekici üç renkli köpekler, aile köpeği olarak giderek popüler olmuştur.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram