Home > Great Dane

Yazdır

Great Dane

Danua

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Deutsche Dogge

Erkek boyutu : En az 78 cm

Dişi Boyutu : En az 71 cm

Bakım derecesi :

Anavatanı : Germany

breed_picture

Danua ırkı köpekler; gururlu bir karakter, dikkat çekici bir güzellik ve hafife alınmayacak bir gücü tek -ve oldukça büyük- bir vücutta bir araya getirir. Karakterleri ve duruşları, uyumlu ve orantılı gövdeleri ve manalı yüz ifadeleri ile, köpek dünyasının bu kibar devleri, en asil ırklar arasında yer almaktadır.

Baş+

Vücudunun geri kalanına orantılıdır; uzun ve dar bir yapıya sahiptir, kibar ve net hatları vardır. Uzun, yağsız ve kaslı bir boynu vardır. Genel olarak atletik bir görünüme sahip olurlar, hantal değillerdir.
lupoid

Vücut+

Kare şeklinde olur(Özellikle erkekler).
lupoid

Deri+

Sarımsı kahverengi, kırçıllı, siyah, çok renkli ve mavi tonlarında olabilir. Diğer renkler halen tanınmaktadır.
lupoid

Kulaklar+

Yüksekte durur; doğal olarak sarkık bir yapıya sahiptir. Orta büyüklüktedir ve ön kenarları yanaklara yakın olur.
lupoid

Kuyruk+

Yüksekte durur ve geniştir. Uca doğru incelir ve dizlere uzanır.
lupoid

Tüy+

Oldukça kısa ve yoğun bir yapıya sahiptir. Düz, sıkı ve parlak olur.
lupoid

Danua ırkının yakın atası, özellikle yaban domuzu avında kullanılan ve Bullenbeisser olarak bilinen büyük erkek tazılardr. Bu köpekler şekil olarak, güçlü İngiliz mastif ve esnek, hızlı Greyhound arasında ideal bir yerdedir. İlk Danua standardı, 1880 yılında, Berlin’de bir şov sırasında yayınlanmıştır. 1888 yılında bu ırkın kulübü oluşturulmuştur ve bundan sonra standart birkaç kere değiştirilmiştir. Güncel standardın içeriği ve biçimi, F.C.I’ya(Fédération Cynologique Internationale – Belçika merkezli uluslararası köpek kulübü) dayanmaktadır. Danua ırkı köpekler, genel olarak mutlu ve sevgi doludur; refakat ettikleri insanları, özellikle çocukları çok severler, bununla birlikte yabancılara temkinli yaklaşırlar. Korkusuz, kendinden emin, uysal ve anlayışlı bir yapıya sahip olan Danua ırkı köpekler, insanlar tarafından oldukça sevilir ve neredeyse hiç saldırganlaşmadıkları için aile köpeği olarak da sık tercih edilir.

Biliyor muydunuz?

Pek çok kişi tarafından Danimarka ile özdeşleştirilse de aslında bir Alman ırkı olan danuanın İngilizcedeki adı(Great Dane), ırkın “Büyük Danimarkalı” anlamına gelen Fransızca isminden(Grand Danois) türetilmiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram