Home > Hovawart

Yazdır

Hovawart

Alman Endüstrisinin En Az Bilinen Santrali

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Hovawart

Erkek boyutu : 60-68 cm arası

Dişi Boyutu : 55-63 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Germany

breed_picture

Hovawart ırkı köpekler, orta büyüklükte ve hafif dikdörtgen yapıda dinamik, uzun tüylü hizmet köpekleridir. Erkekler ve dişiler, özellikle başlarına bakıldığında kolayca ayırt edilir. Bu dengeli, iyi huylu hayvanların oldukça güçlü koruma ve savunma içgüdüleri ve çok hassas bir burunları vardır. Kendinden emin ve soğukkanlı olan bu muhteşem refakat köpekleri, birlikte yaşadıkları aileyle oldukça güçlü bir ilişki kurarlar. Aynı zamanda becerikli takip ve kurtarma köpekleri olup, etkileyici çok yönlülüklerini kanıtlar.

Baş+

Güçlü, geniş, çıkıntılı alna sahip ve belirgin bir bitimi vardır.

lupoid

Vücut+

Düz ve sıkıdır, sağlam beli vardır, orta uzunlukta ve genişlikte hafif eğimli sağrısı, geniş derin ve güçlü bir gövdesi vardır.

lupoid

Deri+

Üç tür vardır: Altın renkli, siyah ve sarı (açık kahverengi) lekelerle siyahtır.

lupoid

Kulaklar+

Yüksekte ve ayrık durur, üçgendir, yanaklara doğru sarkıktır ve kafatasının daha geniş görünmesini sağlar.

lupoid

Kuyruk+

Fırçamsıdır, dizlere kadar uzanır; yere değmez.

lupoid

Tüy+

Uzun ve güçlüdür, sıkı ve hafif dalgalıdır. Seyrek bir alt kürkü vardır.

lupoid

Hovawart ırkı köpekler çok eski bir Alman hizmet köpeği ırkına aittir. Bu ırkın ismi, eski Almanca’da çiftlik evi koruması anlamına gelir. 1922 yılında, Hovawart ırkının üretimi yeniden konumlandırılmıştır ve o dönemde çiftliklerde bulunan benzer köpek türleri esas alınmıştır. Eski yıllarda, Alman Çoban Köpekleri, Newfoundland, Leonberger ve diğer ırklarla melezlenmiştir. Çok sıkı bir seleksiyon programı nedeniyle, orijinal türe en sonunda tekrar ulaşılmıştır. Anavatanlarında, bu ırkın sağlığı önceliklidir ve kalça çıkığı vakaları olabildiğince düşük seviyededir. Diğer ülkelerdeki üreticiler de bu başarıyı elde etmeleri için teşvik edilmektedir.

Biliyor muydunuz?

Bazı ırk uzmanları, Hovawart ırkı köpeklerin Alman Çoban köpeklerinin kuzenleri olduğunu idda eder ve bu da pek çok disiplinde şaşırtıcı kapasitelerini açıklamaktadır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram