Home > Karst Shepherd Dog

Yazdır

Karst Shepherd Dog

Alpin Slavı

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Kraški Ovčar

Erkek boyutu : 55-60 cm (ideali 58 cm’dir) en fazla 2 cm fark olmalıdır

Erkek ağırlığı : 30-41 kg

Dişi Boyutu : 55-58 cm (ideali 56 cm’dir) en fazla 2 cm fark olmalıdır

Dişi ağırlığı : 25—36 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Slovenia

breed_picture

Karst Çoban Köpekleri, harika sürü çobanı ve iyi bir korumadır. Günümüzde, koruma ve savunma amacıyla kullanılsa da pek çoğu aile köpeğidir ancak çoban köpeği olarak doğmaya devam ederler. Bu orta büyüklükteki köpekler uyumlu ve güçlüdür, gelişmiş kasları ve güçlü bir bünyesi vardır. Kuyruk ve kulaklar sarkıktır; demir grisi tüyleri uzun ve gürdür.

Baş+

Hoş bir görüntüsü vardır, gövdesine oranla büyüktür, ne çok ince ne de çok kabadır.

lupoid

Vücut+

Gelişmiş, orta uzunluktadır, uzun bir göğüs kafesi vardır.

lupoid

Deri+

Demir grisidir.

lupoid

Kulaklar+

Oldukça yüksekte durur, orta uzunluktadır. Uçları, kulağın dış açısına uzanır.

lupoid

Kuyruk+

Gövdeye sağlam bir şekilde bağlıdır, alt tarafı kalındır, normal pozisyonda kılıç şeklindedir, genellikle uç tarafında hafif bir kanca vardır.

lupoid

Tüy+

Dolgun, uzun, yassı ve gür bir kürkü vardır.

lupoid

Karst Çoban Köpekleri, birkaç yüzyıl boyunca var olmuş Molossoid ırkının üyesidir. Istria ve Dalmaçya adalarından geçerek Kras’a doğru göçlerinde İliryalıların eşlik ettiği bu köpekler günümüzde Slovenya’da çok sayıda mevcuttur. Bu ırktan ilk kez 1689 yılında Baron Janez Vajkart Valvasor'un yazılarında bahsedilmiştir. Irk ve standart, resmi olarak F.C.I tarafından 2 Haziran 1939 yılında, İlirya Çoban Köpeği adıyla resmi olarak tanınmıştır. Bu standart, Bled, Slovenya’da 1948 yılında F.C.I kongresinde tamamlanmış, bu ırk bir kere daha tanınmıştır ancak o zamanlar, İliyran Çoban Köpeği olarak da bilinen Sarplaninac ırkı köpeklerden ayırt edilmemiştir.O zamanların Yugoslavyasında yaşayan köpek yetkilileri, bir ırkın adını Slovenya’nın Kras bölgesinden vermek istemişlerdir – Karst Çoban Köpeği- ve diğeri Šar Dağları adı almıştır- Sarplaninac adını vermiştir. İki ırk, o zamandan beri tamamen bağımsız bir şekilde geliştirilmiştir. İyi karakterleri, cesaretleri ve herhangi bir kötü niyeti olmayan Karst Çoban Köpekleri son derece kendini adamış ve canlı köpeklerdir. Koruma köpeği olarak son derece dürüst köpeklerdir. Yabancılara güvenmese de kötü davranmaz, güçlü bir bireysellik duygusu da olan itaatkar bir refakat köpeğidir.

Biliyor muydunuz?

Etkileyici duruşlarına rağmen, Karst Çoban Köpekleri uyumlu, esnek ve koordineli hareket eden köpeklerdir. Tercih ettikleri yürüyüş koşudur ve bunu da en şık şekilde yaparlar.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram