Home > Saint Bernard

Yazdır

Saint Bernard

Sakin Dev

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : St. Bernardshund

Erkek boyutu : 68-88 cm arası

Dişi Boyutu : 63-78 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Switzerland

breed_picture

İri yapıları ve sevimli yüzleri ile dikkat çeken, İsviçre’nin ulusal köpeği olarak bilinen Saint Bernard, oldukça sakin yapılı ve arkadaş canlısı bir köpektir. Tabii sakin duruşunun yanında son derece canlı bir yapıya da sahiptir. Dağ köpeklerinin en yaygını olmasa da, yüz yıldan uzun süredir en popülerlerinden biri olduğu söylenebilir. İki tür Saint Bernard vardır: Kısa tüylü olanın sık, düz, yatık ve kaba bir üst kürkü ve gür bir alt kürkü bulunur. Uzun tüylü olanın ise düz, orta uzunlukta bir üst kürkü vardır ve yine gür bir alt kürkü olur.

Baş+

Güçlü, etkileyici, gösterişli bir kafa yapısı ve belirgin bir bitimi vardır; alnı doğrudan burun köküne doğru iner.
lupoid

Vücut+

Genel olarak iri, orantılı, gösterişli ve son derece kaslıdır.
lupoid

Deri+

Küçük veya büyük kahverengi lekelerin yer aldığı beyaz bir kürkü vardır. Sırt bölgesi, yan taraflara kadar kahverengi olur.
lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklüktedir, yüksekte durur, geniş ve pürüzlü olur.
lupoid

Kuyruk+

Uzun ve ağır bir yapısı vardır; alt tarafı geniş ve güçlüdür. Kuyruk kemiğinin ucu en azından dize kadar gelir.
lupoid

Tüy+

Kısa veya uzun tüylü olabilir.
lupoid

Deniz seviyesinin 2500 km üzerinde bulunan Great St.Bernard Geçidi’nde bulunan misafir evi, 11. yüzyılda gezginler ve hacılar için bir sığınak olarak yapılmıştır. 17. yüzyılın ortasından itibaren, keşişler büyük dağ köpeklerini koruma amaçlı yanlarında bulundurmaya başlamıştır. Kısa bir süre sonra bu köpekler gezginlere eşlik etmeye başlamış, ve özellikle de karlı ve sisli havalarda arama ve kurtarma görevlerini üstlenmişlerdir. Pek çok dilde, Saint Bernard’ın hayat kurtaran bir köpek olduğuna dair ifadeler vardır. Irkın ataları, çevre bölgelerde çokça bulunan büyük çiftlik köpekleridir. Eğitmesi kolay, yumuşak başlı ve çocuklarla iyi anlaşan bir ırk olan Saint Bernard, bu özelliklerinden dolayı aile köpeği olarak da sık tercih edilmektedir.

Biliyor muydunuz?

İsviçre’de, Barry isimli bir Saint Bernard’ın(1880-1814) 40 kişinin hayatını kurtardığı bildirilen Great St. Bernard Geçidi Sığınağı yakınlarında bir Saint Bernard müzesi vardır. Barry Vakfı’nın cömert bağışları sayesinde, sığınak 2005 yılından beri ırkın resmi evi haline gelmiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram