Home > Tibetan Mastiff

Yazdır

Tibetan Mastiff

Dağlardan gelen efsane

Breed
FCI-2
Pinscher and Schnauzer - Molossoid Breeds - Swiss Mountain and Cattle Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Do-Khyi

Erkek boyutu : İdeali, omuz başlarında 66 cm’dir

Dişi Boyutu : İdeali, omuz başlarında 60 cm’dir

Bakım derecesi :

Anavatanı : China

breed_picture

Tibet Mastif ırkı köpekler güçlü, yapılı ve genellikle iri kemikli ağır köpeklerdir. Bu dengeli köpekler, etkileyici gücü esneklikle birleştirir ve bu özelliği her türlü iklimde çalışmasını sağlar. Yavaş olgunlaşırlar. Dişilerin fiziksel olarak gelişimini tamamlaması iki veya üç yıl sürerken erkeklerde bu süre en az dört yıldır. Bağımsız ve saygın bir havası olan Tibet Mastifleri, ailelerine karşı son derece sadıktır ve yaşadıkları alanı korur.

Baş+

Geniş, ağır ve güçlüdür. Yetişkinlerde gözlerin üzerinden ağzın köşesine kadar uzanan bir kırışıklık olabilir.

lupoid

Vücut+

Güçlü, düz, kaslı bir sırtı, geniş, oldukça düz bir sağrısı, yüksek, orta derecede geniş bir göğsü vardır.

lupoid

Deri+

Koyu siyah veya mavidir, bronz lekeler olabilir veya olmayabilir; altın rengi, yoğun kahverengi, koyu kırmızı veya siyah olabilir. Tüm renkler olabildiğince saf olmalıdır.

lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklüktedir, üçgendir, sarkıktır, kafatası ve göz arasında bulunur.

lupoid

Kuyruk+

Orta uzunluktadır, üst çizgiyle aynı hizada veya yüksekte durur.

lupoid

Tüy+

Kalite, miktardan daha önemlidir. Kürkü serttir, aşırı uzunluğu olmayan bir üst kürkle birlikte kalındır.

lupoid

Tibet Mastif ırkı köpekler, Tibet manastırlarının geleneksel koruma köpeği haline gelmiş, Himalayaların göçebe çobanlarının kadim hizmet köpekleridir. Bu ırk, mit ve efsanelerde yerini almıştır çünkü batılılar bu ırka ilk kez İlk Çağda rastlamıştır. Aristotle’dan (M.Ö. 384-322) Marco Polo’ya kadar (1271) herkes, bu ırkın gücüne ve etkileyici zihinsel ve fiziksel özelliklerine hayran kalmıştır. Havlaması, eşsiz ırk özelliği olarak son derece övgü alır. Pek çok ünlü Avrupalı köpek sever, Tibet Mastiflerine karşı yoğun bir ilgi besler; kökeni ve Tibet kültüründeki görevine hayranlık duyar. Bazıları, tüm büyük dağ ve mastif ırklarının atası olduğunu düşünür.

Biliyor muydunuz?

Avrupa’daki en eski Tibet Mastiflerinden bazısı, Berlin Hayvanat bahçesinde sergilenmektedir. İlk yavru 1878 yılında dünyaya gelmiştir. Britanya Kraliçesi Viktorya'ya 1847 yılında Lord Harding (Hindistan Naibi) tarafından gönderilen köpek ilk tibet Mastifi olabilir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram