Home > Airedale Terrier

Yazdır

Airedale Terrier

Teriyerlerin Gözdesi

Breed
FCI-3
Terriers
FCI
breed_picture

Original Name : Airedale Teriyer

Erkek boyutu : Yaklaşık 55-60 cm

Dişi Boyutu : Yaklaşık 55-58 cm

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Siyah Rus Teriyeri, teriyerlerin en büyüğü olarak iddialı olsa da, Airedale ırkı da göz ardı edilmemelidir. Çalışma özellikleri nedeniyle çok uzun zamandan beri faydalanılmakta ve bazı ülkelerde polis köpeği olarak kullanılmaktadır.

Baş+

Son derece orantılıdır, kırışıklık yoktur.

lupoid

Vücut+

Kısa, güçlü, düz, dengeli bir sırt, kaslı bel, alçak bir gövdesi vardır (yaklaşık olarak dizlerle aynı seviyedir) ancak geniş değildir.

lupoid

Deri+

Sırtı, boynunun üst kısmı ve kuyruğunun üst tarafı siyah veya grimsi renktedir. Diğer bütün bölgeler sarımsı kahverengidir.

lupoid

Kulaklar+

Sarkık, V şeklinde ve iki yanda bulunur, küçüktür ancak köpeğin büyüklüğüyle orantısız değildir.

lupoid

Kuyruk+

Dik ve hareketlidir, arkaya doğru sarkmaz. Güç ve dayanıklılık gereklidir.

lupoid

Tüy+

Sert, yoğun ve fırça gibidir ancak keçe gibi görünecek kadar uzun değildir. Düz ve sıkıdır, gövdeyi ve bacakları kaplar.

lupoid

Airedale ırkı, her türlü iklimde, çok iyi yüzücü oldukları için su da bile her türlü zararlı hayvanı etkili bir şekilde yakalar. Bu ırk, Yorkshire’ın Kuzey İngiltere eyaletinden özellikle de Aire Nehri vadisinden gelir. Gözlerin ifadesi, kulakların duruşu ve kuyruk, bu arkadaş canlısı, cesur ve zeki köpeklerin sosyal ve kendilerinden emin karakterini göstermektedir. Airedale köpekleri her zaman tetiktedir; saldırgan değildir ancak korkusuzdur. Pek çok insan bu ırkın en iyi teriyer olduğunu düşünür. Bu kaslı, aktif ve nispeten kısa bu köpek hiçbir zaman ayakları üzerinde uzun boylu veya uzun gövdeli değildir.

Biliyor muydunuz?

Tüm teriyerlerde olduğu gibi, Airedaleler de zararlı hayvanları yakalayan olağanüstü bir avcıdır ancak uyum yeteneği ve karakteriyle ordu görevleri için de son derece uygundur. İlk olarak İngiliz Ordusunda yaralı insanların aranmasında veya koruma ve nöbet görevinde kullanılmıştır. Hollanda ve Almanya gibi bazı ülkelerde tam anlamıyla çalışma ve rehber köpek olarak kullanılmaktadır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram