Home > Bull Terrier

Yazdır

Bull Terrier

Çekici gladyatör

Breed
FCI-3
Terriers
FCI
breed_picture

Original Name : Bull Terrier

Diğer Adlar : Bull

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Bull Terrier’ler, köpek dünyasının gladyatörleri olarak bilinen, atik ve cesur köpeklerdir. Genel olarak sakin karakterli ve disiplin karşısında oldukça uysal olan bu köpekler, zaman zaman inatçı olabilmelerine rağmen özellikle de insanlara karşı son derece sıcakkanlıdır.

Baş+

Üçgeni andıran düz, uzun bir yapısı vardır.
lupoid

Vücut+

Omuz başından göğse kadar yuvarlaktır. Gövdesi yere yakındır.
lupoid

Deri+

Düz beyaz ya da beyaz – renkli(genelde kahverengi) olabilir. Baş bölgesinde cilt pigmentasyonu görülebilir; bu bir kusur değildir.
lupoid

Kulaklar+

Üçgeni andıran bir görünümü vardır. Küçük, ince ve diktir.
lupoid

Kuyruk+

Kısadır; aşağıda ve dikey durur.
lupoid

Tüy+

Düz, kısa ve serttir. Güzel bir pırıltısı vardır. Kış aylarında yumuşak bir alt kürk oluşabilir.
lupoid

Dünya çapında popüler olan Bull Terrier; canlı, kararlı ve zeki bir ırktır. Kendine özgü basık baş yapısı ile dikkat çeken Bull Terrier ırkı köpekler; kaslı, çevik ve oldukça aktif hayvanlardır. 19. yüzyılda dövüş köpeği olarak üretilmeye başlanan Bull Terrier, bu tip aktivitelerin yasaklanmasının ardından, zaman içinde sıcakkanlı ve oyuncu yapısının da etkisiyle ideal bir aile köpeği haline geldi. İç mekânlarda aile üyeleri ile birlikte yaşamaktan hoşlanan; yeteri kadar sosyalleştirildikten sonra çocuklarla ve yabancılarla da iyi anlaşan Bull Terrier, uzun süre yalnız bırakılmaktan hoşlanmaz. İyi eğitilmediğinde ve sosyalleştirilmediğinde agresif davranışlar sergileyebilir. Özgür iradesi kuvvetli bir ırk olduğu için, Bull Terrier’in eğitilmesi biraz güç olabilir. Bundan dolayı ilk defa köpek sahibi olacak tecrübesiz kişilere tavsiye edilmez.

Biliyor muydunuz?

Sıcak iklimleri seven Bull Terrier’ler, soğuktan rahatsız olabilirler. Eğer soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, köpeğiniz için uygun, onu sıcak tutacak bir kıyafet almayı düşünebilirsiniz.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram