Home > Dandie Dinmont Terrier

Yazdır

Dandie Dinmont Terrier

Sör Walter Scott'un parlak buluşu

Breed
FCI-3
Terriers
FCI
breed_picture

Original Name : Dandie Dinmont Terrier

Diğer Adlar : Dandie

Erkek ağırlığı : 8-10 kg arası

Dişi ağırlığı : 8-10 kg arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Hayat dolu çalışkan terrier bağımsız, son derece zeki, kararlı, güçlü, hassas, sevgi dolu ve itibarlı refakat köpekleridir. Günümüzde bu ırka son derece dikkat edilmesi gerekir çünkü sayıları çok azdır.

Baş+

Sağlam yapılı kafası vardır ve köpeğin boyutuna göre büyük ama orantılıdır.

lupoid

Vücut+

Uzun, güçlü ve esnektir.

lupoid

Deri+

Gri veya hardal rengidir.

lupoid

Kulaklar+

Sarkık, geriye doğru ve ayrıktır.

lupoid

Kuyruk+

Nispeten kısadır (20-25 cm), köküne doğru oldukça kalındır, yaklaşık 10 cm'e kadar kalınlaşır ve sonra uca doğru incelir.

lupoid

Tüy+

Çift kürkü vardır, yumuşak, tiftik gibi alt kürkü vardır, üst kürkü daha serttir, tel tel değildir ancak kesinlikle serttir.

lupoid

Dandie ırkı köpekler, su samuru ve porsukları avlamak için kullanılan İskoç köpekleri ailesine aittir. Skye Teriyerleri gibi, Dandie ırkı köpekler, orijinal görüntüye sahip birkaç İngiliz teriyerler'den biridir, nispeten uzun vücuduna göre bacakları kısadır.Dandie Dinmont Terrier ırkı oldukça geç gelişmiştir ve ırk kulübü, Britanya’daki Kennel Kulübünün (1875) kurulmasından iki yıl sonrasına kadar oluşturulmamıştır, İngiltere ve çevresindeki üreticiler ve uzmanlar, bu ırkın tanınmasını sağlamışlardır.Kendilerine özgü başları yumuşak tüylerle kaplıdır, zeka ve bilgelik dolu büyük iri gözleri vardır. Uzun, alçak gövdeleri – samura benzer- sağlam yapılıdır, bodur bacaklara sahiptir. Postları hava koşullarına dayanıklıdır

Biliyor muydunuz?

Dandie Dinmont Teriyer, hayali bir karakterden adını alan tek köpektir. Dandie Dinmont, Sör Walter Scott’un romanı Guy Mannering’de bu köpeklerden oluşan bir sürüye sahip çiftçidir; İskoçya ve İngiltere arasındaki sınır bölgesinde bulunur. Scott, gri ve hardal rengine de adını vermiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram