Home > Jack Russell Terrier

Yazdır

Jack Russell Terrier

Konsantre Enerji

Breed
FCI-3
Terriers
FCI
breed_picture

Diğer Adlar : Jack, Jack Russell

Erkek boyutu : 25-30 cm arası

Erkek ağırlığı : 2,5 cm başına yarım kilodur, yani omuz başı uzunluğu 25 cm olan bir köpek yaklaşık 5 kilo olmalıdır; 30 cm uzunluğunda bir köpekse yaklaşık 6 kg olmalıdır.

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Son derece enerjik, dikkatli ve daima aktif bir ırk olan Jack Russell Terrier, her zaman hevesli ve akıllı bir ifadeye sahiptir. İş başında zeki, atik ve kendinden emin olan Jack Russell Terrier, bu özellikleri ve arkadaş canlısı doğası sayesinde mükemmel bir refakat köpeğidir.

Baş+

Kısmen geniş, düz bir yapıya sahiptir. Burnuna doğru hafifçe incelir.
lupoid

Vücut+

Dikdörtgen şeklindedir. Sıkı bir görünümü vardır.
lupoid

Deri+

Genellikle beyaz olur; siyah/bronz lekeler taşıyabilir.
lupoid

Kulaklar+

Genelde sarkıktır. Üçgene benzer bir görünümü vardır.
lupoid

Kuyruk+

Hareketsiz haldeyken sarkık, hareket halindeyken dik durur.
lupoid

Tüy+

Düz/sert veya telsi yapıda olabilir.
lupoid

Bugün birçok kişinin oyuncu bir ev köpeği olarak gördüğü Jack Russell Terrier, aslında 19. Yüzyılın başlarından beri bir av köpeği olarak yetiştirilmiştir. İngiliz din adamı John (“Jack”) Russell, kendi adını taşıyan bu köpek ırkının gelişiminin arkasındaki itici güçtür. Russell, tazılar ile birlikte koşabilen ve tilki veya diğer zararlı hayvanları havlayarak saklandıkları yerden çıkartabilen bir köpek üretmek istemiştir. Elde edilen sonuçlar da Jack Russell Terrier’in bu iş için mükemmel olduğunu kanıtlamıştır. Jack Russell Terrier ırkı köpekler; sevimli, arkadaş canlısı ve oyuncu yapılarının yanı sıra, eğitmesi sabır isteyen ve eğitilmeden başa çıkması güç olan hayvanlardır. Bu yüzden genelde tecrübeli köpek sahiplerine tavsiye edilirler. Jack Russell Terrier insanları ve çocukları sever, ve evde bakılmaya uygundur.

Biliyor muydunuz?

Jack ve Parson iki farklı terrier ırkıdır. İki ırk standardı, boyutları ve orantıları hariç temelde aynıdır. Büyük kardeş, kare şeklindeki Parson Russell Terrier iken, kardeşi Jack Russell Terrier daha kısa ve dikdörtgen görünümlü bir yapıya sahiptir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram