Home > Kerry Blue Terrier

Yazdır

Kerry Blue Terrier

İrlanda’nın Resmi Olmayan Sembolü

Breed
FCI-3
Terriers
FCI
breed_picture

Original Name : Kerry Blue Terrier

Diğer Adlar : Irish, Blue, Terrier

Erkek boyutu : 45-48 cm arasında

Erkek ağırlığı : 15-18 kg arası

Dişi Boyutu : 43-48 cm arası

Dişi ağırlığı : Erkekten daha hafiftir

Bakım derecesi :

Anavatanı : Ireland

breed_picture

Öncelikle şov köpeği olan Kerry Blue Teriyer ırkı köpekler avcı olarak yetiştirilmiştir ve bu nedenle karakterleri son derece önemlidir. Ataları ilk başta derin sularda su samuru, porsuk ve zararlı hayvanları avlamada kullanılırdı. Yüksek bir sınıf ve ölçünün mükemmel dengesi olan Kerry Blue Terrier ırkı köpekler, birlikte yaşadıkları ailenin üyelerine karşı büyük bir sadakat gösterir.

Baş+

Çok tüylüdür, erkeklerin başı daha güçlü ve daha kaslıdır.

lupoid

Vücut+

Orta uzunlukta bir sırt, bel ve derin bir göğsü vardır.

lupoid

Deri+

Mavinin her türlüsü mevcuttur, siyah lekeli olabilir veya olmayabilir. En fazla 18 aylık olana kadar siyah veya sarımsı kahverengi kabul edilir.

lupoid

Kulaklar+

Başın ön tarafında veya yanlarındadır, öne doğru konumlanmıştır, enerjik ve keskin bir ifadesi vardır.

lupoid

Kuyruk+

İnce, iyi yerleşmiş, dik ve neşeli taşınır.

lupoid

Tüy+

Yumuşak, gür ve dalgalıdır.

lupoid

Diğer İrlanda teriyer ırkları gibi, Kerry Blue ırkının yüzyıllar boyunca Emerald Adasında yaşadığı ancak ratters ve çiftlik köpeğinden gelme mütevazi kökenleri sayesinde bu ırktan 20.yy'a kadar çok fazla bahsedilmemiştir. Ancak 1847 yılında, bir yazar mavimsi barut renkli, koyu renk lekeli ve benekli, bacaklarda ve burunda genellikle bronz lekeli bir köpekten bahsetmiştir. Bu mavimsi siyah köpeklerin, Kerry’de oldukça yaygın olduğu, aynı zamanda diğer bölgelerde de sayılarının fazla olduğu düşünülmektedir. İlk Kerry Blue Teriyer, 1913 yılında ortaya çıkmış ve yedi yıl sonra Dublin’de klüp kurulmuştur. Kerry Blue Teriyer cinsi köpekler gürbüz, kaslı ve orantılıdır; kasları teriyer tarzında gelişmiştir.

Biliyor muydunuz?

Şık görünümünden sıradışı esnek hareketlerine kadar, Kerry Blue ırkı köpekler, baştan kuyruğa kadar teriyer köpeğidir. Köpeğin farklı karakterini yansıtan enerjik ve dikkatli ifadesi çok önemlidir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram