Home > Parson Russell Terrier

Yazdır

Parson Russell Terrier

Avcının Köpeği

Breed
FCI-3
Terriers
FCI
breed_picture

Original Name : Parson Russell Terrier

Diğer Adlar : Parson, Russell Terrier

Erkek boyutu : İdeal olarak 35 cm

Dişi Boyutu : İdeal olarak 33 cm

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Zeki, arkadaş canlısı, ve son derece çevik bir ırkı olan Parson Russell Terrier, ilk başta İngiltere’de, çeşitli av aktivitelerinde faydalanmak üzere yetiştirilmiştir. Günümüzde ise, pek çok kişi tarafından bir ev köpeği olarak tercih edilmektedir.

Baş+

Yassı görünümlü, geniş bir kafatası vardır. Gözlere doğru yavaşça daralır.
lupoid

Vücut+

Orantılı, dikdörtgen bir görünümü vardır.
lupoid

Deri+

Tamamen beyaz, ya da beyaz ağırlıklı ve bronz, limon veya siyah lekeli olabilir.
lupoid

Kulaklar+

V şeklinde ve küçüktür. İleri dönük, ve başa değecek şekilde durur.
lupoid

Kuyruk+

Orta uzunlukta ve olabildiğince düzdür. Köpeğin genel dengesini artırır.
lupoid

Tüy+

Sert, sıkı ve yoğundur; pürüzlü veya düz olabilir.
lupoid

Birleşik Krallık’ta bulunan Kennel Kulübü, bu ırkı 1990’lı yılların başında ‘’Parson Jack Russell Terrier’’ geçici adıyla tanımıştır. FCI da(Fédération Cynologique Internationale – Dünya Köpek Federasyonu), aynı yılın yazında geçici olarak aynısını yapmıştır. İngilizler, Parson Russell Terrier'e günümüzdeki adını 1999 yılında vermiştir ve bu ırk 2001 yılında FCI tarafından tam olarak tanınmıştır.

Parson Jack Russell Terrier; sadakati, sevimli görünümü ve oyuncu doğasına ek olarak, hiperaktif denebilecek derecede hareketli, sürekli bir aktivite arayan bir köpektir. Bundan dolayı bu sevimli köpekler ile ev arkadaşı olmayı düşünen kişiler; onlara gereken zamanı ayırmamaları ya da gereken ilgiyi göstermemeleri halinde, hoşlarına gitmeyecek “yaramazlıklarla” karşılaşabilirler.

Biliyor muydunuz?

Bu ırkı yaratan kişi, çalışmalarının meyvesini göremeden ölmüştür. John “Jack” Russell, 1795 yılında İngiltere’nin güneybatısında doğmuştur. Papaz olmasının yanı sıra deneyimli bir binici ve tutkulu bir avcıydı. Av tutkusu, teriyerleri yetiştirmesinde etkili olmuştur. 1873 yılında, Kennel Klübü’nün kurucu üyelerinden biri olmuştur, ancak on yıl sonra, 87 yaşında hayata veda etmiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram