Home > Skye Terrier

Yazdır

Skye Terrier

Sadık arkadaş simgesi

Breed
FCI-3
Terriers
FCI
breed_picture

Original Name : Skye Terrier

Erkek boyutu : 25,40 cm

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Şık ve saygın Skye Teriyer ırkı köpekler sadece tek bir sahip tanır, yabancılara karşı güvensizdir, ancak kinci değildir. Pek çok diğer özelliğinin yanı sıra efsanevi bir sadakati vardır.

Baş+

Uzun ve güçlüdür ancak gücü, aşırı uzunluk için gözden çıkarılmamalıdır.

lupoid

Vücut+

Uzun ve alçaktır, yan tarafı oldukça yassıdır çünkü tüyler düz bir şekilde aşağı iner.

lupoid

Deri+

Siyah, koyu veya açık gri, sarımsı kahverengi ve kremdir; siyah benekleri vardır.

lupoid

Kulaklar+

Doğal duruşu vardır veya sarkıktır.

lupoid

Kuyruk+

Sarkıkken alt yarısı kıvrıktır. Dikleştiğinde üst çizginin uzantısı gibidir.

lupoid

Tüy+

Kısa, sık, yumuşak ve yünümsü bir alt kürkle birlikte çift kürkü vardır; uzun, sert, düz, yassı üst kürkü kıvırcık değildir.

lupoid

En eski ırk olduğu düşünülen diğer İskoç teriyerleri gibi, Skye teriyerler de kaba tüylü av teriyerlerinin belirgin bir türünden gelmiştir. En büyük İskoç ailelerinden bazıları, 18.yy’da bu köpeklerin yetiştirilmesinde kullanılmıştır ve esas olarak hizmet köpeğidir. Günümüzün ırkı da bu eski örneklere dayanır. Skye Teriyerleri, kuzenlerinden kolayca ayırt edilebilir; alçak gövdeleri yüksek gövdelerinin iki katı uzunluğundadır ve gür tüyle kaplıdır. Hiç çaba harcamadan kolayca hareket eder, ön ve arka bacakları, gövdesi ve çene kemiği güçlü bir görünüme sahiptir.

Biliyor muydunuz?

1856 yılında, Greyfriars Bobby adında bir Skye Teriyer, İskoçya’da ünlü olmuştur. Polis sahibi John Gray’in ölümünden sonra Bobby tam 14 yıl sahibinin mezarını beklemiştir. Bu dillere destan sadakatini onurlandırmak adına, bu köpeğin heykelini yapmak için para toplanmıştır ve bu heykel günümüzde Edinburgh’da korunan bir anıttır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram