Home > Yorkshire Terrier

Yazdır

Yorkshire Terrier

Arketipik süs köpeği terrier

Breed
FCI-3
Terriers
FCI
breed_picture

Original Name : Yorkshire Terrier

Diğer Adlar : Yorkie, Yorkshire

Erkek ağırlığı : 3 kg'ye kadar

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Yorkshire Terrier, yeleyi andıran tüyleri ile adeta bir minyatür aslandır. Son derece şirin bir görünüme, bir o kadar da enerjik bir karaktere sahip olan bu zeki ve aktif köpekler, evde beslemek için en çok tercih edilen ırklar arasında yer almaktadır.

Baş+

Küçüktür, ve düz bir görünümü vardır.
lupoid

Vücut+

Düz bir sırta, sağlam bir bele ve orta derecede esnek kaburgalara sahiptir.
lupoid

Deri+

Mavi, siyah, altın ve ten renkleri görülebilir. Yavrular siyah ve ten rengi tonlarındayken, yetişkinler genelde altın ve mavimsi tonlara sahip olur.
lupoid

Kulaklar+

Küçük ve V şeklindedirler, dik dururlar; aralarındaki mesafe çok fazla değildir. Üzerleri kısa tüylerle kaplıdır.
lupoid

Kuyruk+

Bol tüyle kaplıdır, vücudun diğer bölümlerinden daha koyu renktedir, özellikle de uç kısmında vücudun üst hattından biraz daha yüksekte durur.
lupoid

Tüy+

Orta uzunlukta, mükemmel düzlükte(dalgalı değil), parlak, ince dokulu ve ipeksidir; yünümsü değildir. Yere kadar uzanır ve sürekli uzar.
lupoid

Günümüzde en popüler süs köpekleri arasında yer alan, köpek gösterilerinde sık sık karşımıza çıkan Yorkshire Terrier, ilk başlarda anavatanı olan İngiltere’de fare ve küçük haşarat avlaması için tercih edilirdi. “Yorkie” olarak da bilinen bu sevimli köpekler; apartmanda beslemek için uygun, sürekli ilgi arayan, oldukça zeki ve hareketli hayvanlar olarak dikkat çekmektedir. Aile içinde uyumlu ve sadık köpekler olan Yorkshire Terrier’ler, kimisini rahatsız edebilecek şekilde sık havlama özelliğine sahiptirler. Aynı zamanda yabancılara karşı biraz mesafeli olabilirler. Bu yüzden, henüz yavruyken doğru şekilde sosyalleştirilmeleri ve eğitilmeleri önemlidir.

Biliyor muydunuz?

Tüy, Yorkshire Terrier ırkının en belirgin özelliğidir. Son derece ince ve uzundur, ve hiç durmaksızın uzar. Yorkshire Terrier’in at kürküne benzeyen muhteşem parlaklıktaki tüyleri dökülmez, ve ipeksi yapısını korumak için özel besinler gerektirir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram