Home > Dachshund

Yazdır

Dachshund

Üç Kat Keyif

Breed
FCI-4
Dachshunds
FCI
breed_picture

Original Name : Dachshund

Diğer Adlar : Doxie, Wiener Dog

Erkek ağırlığı : Üst limit 9 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Germany

breed_picture

Doğuştan gelen dostça tavırları, sinirli veya saldırgan olmamaları sayesinde Dachshund ırkı köpekler ideal aile köpeğidir. Boyutları sizi yanıltmasın, bu tutkulu avcılar, sabırları, enerjileri ve hassas burunlarıyla tanınırlar. Dachshund ırkı köpekler gerçek anlamda kendilerine ait bir sınıfta yer alır: FCI Grup 4! Ancak boyut aralıkları, tüy tipleri ve renkleri sayesinde, her şeye rağmen çok farklı çeşitleri vardır.

Baş+

Üstten ve yandan bakıldığında uzun bir görünümü vardır, buruna doğru eşit oranda incelir ama sivri değildir.

lupoid

Vücut+

Üst çizgi boyundan sağrıya doğru uyumlu bir şekilde karışır ve hafif eğim yapar. Belirgin omuz başları, sağlam, son derece kaslı bir sırtı, güçlü kaslı beli vardır.

lupoid

Deri+

a) Tek renkli: Kırmızı, kırmızımsı sarı, sarı b) İki renkli: Koyu siyah veya kahverengidir, gözler üzerinde, burnun yan tarafında, alt dudakta, kulakların içinde, ön gövdede, bacakların içinde ve arkasında, ayaklarda, kuyruğun alt tarafında ve yaklaşık üçte bir kısmında bronz veya sarı işaretler vardır. c) Beneklidir (kaplan desenli veya çizgilidir): Ana renk her zaman karanlıktır (siyah, kırmızı ve gri). Küçük düzensiz gri veya bej lekeler aranır ancak büyük olanlar kabul görmez.

lupoid

Kulaklar+

Yüksekte durur, çok ileri dönük değildir, yeterli uzunluğa sahiptir ancak abartılı değildir, yuvarlaktır ve özellikle hareketlidir.

lupoid

Kuyruk+

Çok yüksekte değildir ve üst çizginin uzantısı olarak taşınır, son bölümde hafif bir eğim kabul edilebilir.

lupoid

Tüy+

Kısa, yoğun, parlak, düzgün bir üst kürk vardır, alt kürkü sıkı ve yoğundur, tüysüz bölge bulunmaz.

lupoid

Dachshund ırkı köpekler Orta Çağ’dan beri mevcuttur. Kısa bacaklı köpekler, çok eski zamandan beri porsukların avlanması için özel olarak yetiştirilmiştir ve Dachshund ırkı köpekler de çok yönlü av köpekleri olmuştur. Arazi üzerinde, oldukça yüksek sesli bir takipçi olarak çalışmaktadır. Bu ırk, on yıllardır üç boyutta (Standart, Minyatür ve Kaninschen) ve üç farklı tüy vardır (düz, tel tel ve uzun). Bununla birlikte bu yere yakın köpeklerin sıkı ve son derece kaslı uzun vücutları vardır. Başlarını son derece cesur bir şekilde taşır ve dikkatli bir ifadeleri vardır. Kısa bacaklarına rağmen Doxies ırkı köpekler son derece aktif ve çeviktir.

Biliyor muydunuz?

Yükseklik, Dachshund ırkı köpekler için önemli bir istatistik değildir. Kilolarının yanı sıra sadece göğüs çevresi önemlidir, standart Dachshund'larda 33 cm'den fazla, minyatürlerde en az 27 cm (köpek 15 aylık olduğunda ölçülür) ve Kaninschen'de 28 cm'e kadar (köpek 15 aylık olduğunda ölçülür) olabilir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram