Home > Akita Inu

Yazdır

Akita Inu

Koşulsuz Sadakat

Breed
FCI-5
Spitz and Primitive types
FCI
breed_picture

Original Name : Akita Inu

Diğer Adlar : Akita

Bakım derecesi :

Anavatanı : Japan

breed_picture

En eski Japon köpek ırklarından bir tanesi olan Akita’yı iki kelime ile anlatacak olsak, sevecen ve farklı diyebiliriz. Bu köpekler, sakin ama son derece de dikkatli ve etraflarında olup bitenin farkında olan hayvanlardır. Arkadaş canlısı olmalarına rağmen bir o kadar da bağımsız bir karaktere sahiplerdir; sakin bir yapıları vardır fakat yeri geldiğinde de hiç tereddüt etmeden inisiyatif alarak harekete geçebilirler. Irkın en önemli özelliklerinden biri, sahibine karşı duyduğu koşulsuz sadakattir.

Baş+

Vücudu ile orantılıdır. Geniş, kıvrımlı ama kırışık olmayan bir alnı vardır.
lupoid

Vücut+

Düz, güçlü bir sırtı, kaslı bir beli vardır. Göğsü dik ve yüksektir.
lupoid

Deri+

Kırmızıya kaçan kahverengi, kahverengi benekli veya beyaz olabilir.
lupoid

Kulaklar+

Vücuduna göre biraz küçük, kalın, üçgen şeklinde(uçlarda hafif yuvarlak), birbirine uzak ve diktir.
lupoid

Kuyruk+

Kalın, dik, ve sırta doğru hafif eğimlidir.
lupoid

Tüy+

Sert, esnek ve yoğundur. Alt kürk ile birlikte düzenli üst kürk de bulunur.
lupoid

Kendine has görünüşü ile her yerde kolaylıkla fark edilen, günümüzde hem ev hem de bekçi köpeği olarak sık tercih edilen Akita, ilk başlarda Japonya’da soyluları korumak için kullanılan bir bekçi köpeğiydi. İnsanlar aynı zamanda yaban domuzu, geyik, ayı gibi hayvanları avlarken de bu güçlü ve cesur ırktan faydalanırdı. Sadakatiyle ünlü olan Akita, aile üyelerine son derece bağlı bir ırktır. Yabancılara karşı ise genellikle biraz mesafelidir. Baskın bir karakteri olduğundan, diğer hayvanlar -özellikle de aynı cinsiyetten köpekler- ile çok kolay sosyalleşemez. Lider olarak kabul edebileceği birinden iyi bir eğitim alması gerekir, ve genelde ilk defa köpek sahibi olacak kişilere tavsiye edilmez.

Biliyor muydunuz?

Tarihi 17. yüzyıla kadar ulaşan, en büyük Japon bekçi köpeği ırkı olan Akita, ismini Japonya’nın kuzeyindeki bir eyaletten alır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram