Home > American Akita

Yazdır

American Akita

Sadık, cesur ve bağımsız…

Breed
FCI-5
Spitz and Primitive types
FCI
breed_picture

Original Name : American Akita

Diğer Adlar : Akita

Erkek boyutu : 65-70 cm arası

Dişi Boyutu : 60-65 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : United States of America

breed_picture

Amerikan Akita ırkı köpekleri en iyi tanımlayan sıfatlar; arkadaş canlısı, tetikte, duyarlı, ağırbaşlı, uysal ve cesurdur... Bu güçlü ve sıcakkanlı köpekler, doğuştan gelen koruma içgüdüleri sayesinde oldukça popüler olmuştur. Amerikan Akita’ların çok erken yaştan itibaren sosyalleştirilmesi önemle tavsiye edilir. Koruma içgüdülerinin de etkisiyle genelde tanımadıkları insanlara karşı nispeten güvensiz olurlar. Diğer köpeklerle ilişkilerinde ise biraz dominant bir tavır sergileyebilirler. Genelde sessiz bir yapıları vardır; çok az havlarlar, ancak etkileyici duruşları ile güven verirler.

Baş+

İri, ve vücudun geri kalanıyla oldukça orantılıdır.
lupoid

Vücut+

Dikdörtgen şeklindedir. Cildi ne çok sıkı, ne de çok gevşektir.
lupoid

Deri+

Kahverengi veya benekli olmak üzere kırmızı, sarımsı kahverengi veya tüm renkler.
lupoid

Kulaklar+

Dik, sıkı bir görünümü vardır, kafasının geri kalanına oranla küçüktür.
lupoid

Kuyruk+

Güçlü, dik bir yapısı vardır. Sırta veya yanlara doğru durur.
lupoid

Tüy+

Kalın, yumuşak, yoğundur; kısa alt kürk ile birlikte çift kürkü vardır.
lupoid

Akita ırkı köpekler, Amerika’da, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra askeri personel tarafından Japonya’dan getirilmelerinin üzerine tanınmaya başladı. Bu köpeklerin mastif ve Alman çoban köpekleriyle melezlenmesi sonucu, ırk bugün bildiğimiz halini aldı. İlk ırk klübü, 1956 yılında oluşturuldu ve Amerikan Kennel Klübü, Amerikan Akita’ları 1972 yılında tanıdı(bu sayede bu köpeklere şecere defteri kaydı yapılmış, ve köpek gösterilerine katılma hakkı verilmiştir).

Akita’ların genel karakteristikleri, Amerikan Akita ırkı köpekler için de geçerlidir. Cesur ve sadık köpekler olan Amerikan Akita’lar; birlikte yaşadıkları insanlara son derece bağlı, yabancılara karşı ise biraz mesafelidirler. Bağımsız ve dominant bir karaktere sahip olduklarından ötürü disiplinli bir bakım/eğitim isterler, ve genellikle ilk defa köpek sahibi olacak kişilere tavsiye edilmezler.

Biliyor muydunuz?

Amerikan Akita’ların ayrı bir ırk olarak konumlanmaları konusunda çok fazla tartışma olmuştur. Günümüzde FCI(Fédération Cynologique Internationale – Dünya Köpek Federasyonu), Akita Inu’yu bir Japon ırkı, Amerikan Akita’yı da ABD ırkı olarak tanımaktadır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram