Home > Icelandic Sheepdog

Yazdır

Icelandic Sheepdog

Kuzey Atlantik'ten Her Alanda Başarılı

Breed
FCI-5
Spitz and Primitive types
FCI
breed_picture

Original Name : Íslenskur Fjárhundur

Erkek boyutu : 45 cm

Dişi Boyutu : 40 cm

Bakım derecesi :

Anavatanı : Iceland

breed_picture

İzlanda Çoban Köpekleri, düzgün havlama yeteneği olan dayanıklı ve çevik sürü köpekleridir, bu nedenle kırda veya yamaçlarda koyunların sürülmesi ve güdülmesine son derece uygun olmalarının yanı sıra kayıp koyunları da kolaylıkla bulabilirler. Doğuştan son derece dikkatlidir ve herhangi bir saldırganlık göstermeden ziyaretçileri heyecanla karşılar. Bu neşeli, arkadaş canlısı ve neşeli köpekler meraklı ve korkusuzdur ancak av içgüdüleri zayıftır.

Baş+

Güçlü kemikleri, sıkı bir cildi vardır, kafatası, burundan biraz daha uzundur.

lupoid

Vücut+

Güçlü ve dikdörtgendir.

lupoid

Deri+

Krem renginden kırmızımsı kahverengi, çikolata, gri ve siyaha kadar çeşitli tonlarda mevcuttur, beyaz mutlaka bulunur.

lupoid

Kulaklar+

Dik, üçgen ve orta büyüklüktedir.

lupoid

Kuyruk+

Yüksekte durur, kıvrıktır ve sırta değer.

lupoid

Tüy+

Çift kürkü vardır, kalındır ve hava koşullarına oldukça dayanıklıdır.

lupoid

İzlanda Çoban Köpeği, İzlanda’nın yerlisi olan tek ırktır. İlk örnekleri, 874-930 yılları arasında ilk yerlilerle birlikte gelmiştir, yerel araziye, çiftçilik yöntemlerine ve İzlandalıların yüzyıllar boyunca genellikle karşı karşıya kaldıkları zorlu savaşa uyum sağlamışlardır. Çiftlik hayvanlarını toplama konusunda vazgeçilmez olmuşlardır. Irkın popülerliği son yıllarda oldukça artmıştır, sayıca az olsa bile türlerinin devamı tehdit altında değildir. İzlanda Çoban Köpekleri, Nordik sürülerin Spitz türü köpeklerine benzer; ortalamadan biraz daha küçüktür, dik kulakları ve kıvrık bir kuyruğu vardır. Yandan bakıldığında dikdörtgen şeklindedir, omuzlardan kalçaya kadar olan uzunluk, omuz başlarındaki yükseklikten daha uzundur. Göğsün derinliği, ön bacağın, dirsekten yere olan mesafesine eşittir. İzlanda Çoban Köpekleri, kibar, zeki ve mutlu bir ifadeye sahiptir, genel olarak kendinden emin ve canlı bir duruşu vardır. Cinsiyetler arasında belirgin bir fark vardır.

Biliyor muydunuz?

Postlarının iki farklı çeşidi vardır: Kısa tüylü, orta uzunlukta bir üst kürke sahiptir, uzun tüylü olansa biraz daha uzun bir üst kürke sahiptir. Her durumda, üst tüyler oldukça serttir ve alt kürk kalın ve yumuşaktır. Postları hava koşullarına dayanıklıdır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram