Home > Norwegian Buhund

Yazdır

Norwegian Buhund

Sonuna Kadar Koruma

Breed
FCI-5
Spitz and Primitive types
FCI
breed_picture

Original Name : Norsk Buhund

Erkek boyutu : 43-45 cm

Erkek ağırlığı : 14-17 kg arası

Dişi Boyutu : 41-43 cm arası

Dişi ağırlığı : 12-16 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Norway

breed_picture

Cesur, enerjik ve arkadaş canlısı Norveç Buhund ırkı köpekler, anavatanlarının dışında pek görünmez, birlikte yaşaması ve eğitilmesi kolay refakatçi köpekler olarak ünlüdür.

Baş+

Vücuduna göre orantılıdır ve ağır değildir.

lupoid

Vücut+

Kısa, güçlü ve düz bir sırtı ve beli vardır, sağrısı olabildiğince az eğimlidir, derin göğsü ve belirgin kaburgaları vardır.

lupoid

Deri+

Buğday (bisküvi) rengi ve siyahtır.

lupoid

Kulaklar+

Orta boyutlu, sivri ve diktir.

lupoid

Kuyruk+

Yukarıda durur, kıvrıktır ve sırta doğru dönüktür.

lupoid

Tüy+

Kalın, gür bir üst kürkü vardır, tüyleri serttir, düz ve sıkıdır.

lupoid

Bu tipik Spitz türü köpekler, ortalamadan biraz daha küçük olan kare şeklinde bir ırktır. Düz, sivri kulakları, uyanık ve samimi ifadelerini ön plana çıkarır. Kuyruğu sırta doğru kıvrıktır. Günümüzün Norveç Buhund köpeklerine çok benzeyen kemikler bir Viking mezarında bulunmuştur ve bu durum da sahipleriyle birlikte gömülecek kadar sevildiklerini göstermektedir. Buhund, çiftlikleri korumak için kullanılır ve ismi de buradan gelir; öldükten sonra da korumaya devam etmesi beklenirdi. Çobanlık özellikleri nedeniyle, Norveç Buhund ırkı köpekler, Norveç’te koyunları gütmek ve korumak için kullanılırdı. Norveç Köpek Klübü bu ırkı resmi olarak 1943 yılında tanımıştır.

Biliyor muydunuz?

Norveç Buhund ırkı köpekler muhteşem refakat köpekleridir, anavatanlarında genel anlamda refakatçi olarak yetiştirilir ancak uyumlu tavırları ve eğitime uygunlukları sayesinde çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram