Home > Samoyed

Yazdır

Samoyed

Arktik yıldız

Breed
FCI-5
Spitz and Primitive types
FCI
breed_picture

Original Name : Samoyedskaya Sabaka

Erkek boyutu : İdeal olarak 55 cm’dir.

Dişi Boyutu : İdeal olarak 53,34 cm’dir

Bakım derecesi :

Anavatanı : Russian Federation

breed_picture

Sevimli görünümlerine ek olarak arkadaş canlısı, dürüst, dikkatli ve canlı karakterleri ile de öne çıkan Samoyed ırkı, orta büyüklükteki arktik köpeklerdir. Güç, dayanıklılık, cazibe, esneklik, saygınlık ve kendinden eminliğin simgesi olan bu hayvanların ünlü "gülümsemeleri", gözlerin şeklinden, konumundan, ağız köşesinin hafif yukarı doğru olmasından kaynaklanır ve karakteristik görünümlerinin önemli bir parçasıdır.

Baş+

Güçlü bir yapısı vardır, ve takozu andıran bir şekle sahiptir.
lupoid

Vücut+

Omuz başlarındaki uzunluktan biraz daha fazladır; yüksek, sıkı ama bir o kadar da esnektir.
lupoid

Deri+

Saf beyaz, krem veya beyaz ve açık kahverengi olabilir.(Esas renk, açık kahverengi lekeli beyaz olmalıdır).
lupoid

Kulaklar+

Düz, nispeten küçük, kalın, üçgen şeklinde olur. Uçları ise hafif yuvarlaktır.
lupoid

Kuyruk+

Oldukça yüksekte durur.
lupoid

Tüy+

Gür, kalın, esnek, yoğun bir kutup kürkü vardır; alt kürkü ise yumuşak, kısa ve sık olur.
lupoid

Samoyed ırkı köpekler, isimlerini Kuzey Rusya ve Sibirya’nın yerli Samoyed insanlarından almıştır. Bu alımlı köpekler, bölgenin güneyinde daha çok beyaz, siyah veya kahve renklerinde görülür ve geyiklerin korunması amacıyla kullanılır. Kuzey bölgelerde ise, saf beyaz renkli ve yumuşak başlı olup, sürülerin korunmasında ve avlarda tercih edilir. Sadık bir yapıya sahip olan Samoyed ırkı köpekler, sahiplerini her yerde takip ederler, hatta onlarla aynı evde uyurlar. Samoyed için orijinal standart, Birleşik Krallık’ta 1909 yılında yayınlanmıştır. Aktif bir ırk olan Samoyed, apartmanda beslenmek için pek uygun değildir. Evde beslenecekse kapalı ve büyük bir bahçe, bol harekete ihtiyacı olan bu hayvanlar için ideal ortam olacaktır.

Biliyor muydunuz?

İngiliz zoolog Ernest Kilburn Scott, 1889 yılında bir Samoyed kabilesine katılmış ve onlarla 3 yıl geçirmiştir. Dönerken Sabaka isimli kahverengi bir erkek yavru almıştır. Sabaka Rusça'da köpek demektir. Daha sonra, Batı Ural bölgesinden Withey Petchora isimli krem rengi bir dişi ve Sibirya’dan Musti isimli kar beyazı bir erkek getirtmiştir. Kaşiflerin eve getirdiği diğer köpeklerle birlikte, bu köpekler batıda orijinal Samoyed’in üretim stoğunu oluşturmuştur.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram