Home > Shiba Inu

Yazdır

Shiba Inu

En küçük Japon Spitz

Breed
FCI-5
Spitz and Primitive types
FCI
breed_picture

Original Name : Shiba Inu

Erkek boyutu : 38 cm (her yöne doğru 1,5 cm fark olabilir)

Dişi Boyutu : 36 cm (her yöne 1,5 cm fark olabilir)

Bakım derecesi :

Anavatanı : Japan

breed_picture

Shiba ırkı köpekler, çok eski zamandan beri Japonya’da yaşar. Japoncada “Shiba”, küçük şeylere verilen bir isimdir; bu nedenle ırkın ismi kelime anlamıyla bu dilde küçük köpek anlamına gelir. Shiba; Akita, Kishu, Hokkaido, Kai, Shikoku ile birlikte Japonya’nın altı yerli köpek ırkı arasında yer alır. Shiba Inu’nun doğal yaşam alanı Japon Denizi’ne bakan dağlık bölgedir ve burada küçük hayvanları ve kuşları avlamak için kullanılır.

Baş+

Geniş alın, hafif çizgili net bir bitim ve siyah burun popülerdir. Düz bir buruna, kısmen küçük, koyu kahverengi ve üçgen gözlere sahiptir.
lupoid

Vücut+

Düz, sert bir sırtı; geniş, kaslı bir beli, oldukça belirgin kaburga kemikleriyle derin bir gövdesi ve dolgun bir göbeği vardır.
lupoid

Deri+

Kırmızı, siyah/bronz, susam, veya siyah/kırmızı renkte olabilir.
lupoid

Kulaklar+

Oldukça küçük, üçgen, öne doğru hafif eğimli ve oldukça diktir.
lupoid

Kuyruk+

Yüksekte durur, kalın bir yapıdadır. Canlı bir duruşu vardır veya kılıç şeklindedir; bırakıldığında neredeyse dize kadar uzanır.
lupoid

Tüy+

Serttir, düz bir üst kürkü ve yumuşak, yoğun bir alt kürkü vardır. Uzundur ve kuyruk bölgesinde dik durur.
lupoid

Orijinal Japon köpek ırklarının en küçüğü -ve pek çok kişiye göre en eskisi- olan Shiba Inu; zekası, ağırbaşlı yapısı ve bağımsız karakteriyle öne çıkar. Bu yapısı nedeniyle eğitilmesi biraz çaba isteyen bir ırk olan Shiba Inu, diğer köpekler ve insanlar ile iyi anlaşabilmesi adına erken yaşta eğitilmelidir. Bu özelliklerine rağmen, sadık ve sevecen yapısı sayesinde iyi bir aile köpeği olabilir. Bununla birlikte yabancılara karşı biraz şüphecidir, ve bir bekçi köpeği olarak da tercih edilebilir. Hızlı ve çevik yapısıyla zaman zaman bir kediyi andıran Shiba Inu, aktif bir ırktır ve bundan dolayı her gün düzenli olarak yürüyüş ya da koşu için dışarı çıkarılmalıdır. Avcı doğaları gereği kovalama içgüdüsüne sahip olan bu köpekler, tasmasız gezdirilecekleri zaman dikkatli olunmalıdır.

Biliyor muydunuz?

Shiba Inu’da tüm kürk renkleri “urajiro” olmalıdır. Bu da burnun yan taraflarında, yanaklarda, çene altında, boyunda, gövdede, karında, kuyruk altında ve bacak içlerinde beyazımsı tüyler olması gerektiği anlamına gelir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram