Home > Sibirya Kurdu

Yazdır

Sibirya Kurdu

Başarılı olmak için gereken her şey

Breed
FCI-5
Spitz and Primitive types
FCI
breed_picture

Original Name : Sibirya Kurdu

Erkek boyutu : 53- 58 cm arası

Erkek ağırlığı : 20-27 kg

Dişi Boyutu : 50-55 cm arası

Dişi ağırlığı : 15-22 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : United States of America

breed_picture

Sibirya Kurtları her zaman tetikte olan, sosyal ve iyi huylu hayvanlardır. Bir koruma köpeğinin doğal sahiplenici özelliklerini taşımazlar; yabancılara güvensiz yaklaşmaz, diğer köpeklerin yanında saldırgan bir tutum sergilemezler. Özellikle de olgun Sibirya Kurtları, çekingen ve asil köpeklerdir. Zekaları ve memnun etme hevesleri sayesinde, son derece güvenilir refakatçi ya da iş köpekleri olabilirler.

Baş+

Orta büyüklükte ve gövdesi ile doğru orantılıdır. Üst kısmı hafif yuvarlak olur.
lupoid

Vücut+

Düz ve sağlamdır; omuz başlarından sağrıya kadar düz bir üst çizgisi vardır.
lupoid

Deri+

Siyahtan düz beyaza kadar her renk olabilir.
lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklükte, üçgen ve başın üst bölgesinde birbirine yakındır.
lupoid

Kuyruk+

Yapılı ve fırçamsıdır. Üst çizginin hemen altındadır.
lupoid

Tüy+

Orta uzunlukta çift kürk mevcuttur. Sibirya kurtlarının tüyleri sık olmakla birlikte net vücut hatlarını saklayacak kadar uzun değildir.
lupoid

Sibirya Kurtları, orta seviyede gelişmiş bir kemik yapısına ve uyumlu oranlara sahip, bulundukları her ortamda dikkatleri kolayca üzerlerine çekecek, oldukça güzel köpeklerdir. Mavi ya da kahverengi gözlü olabilecekleri gibi, her iki gözleri farklı renklerde de olabilir. Sibirya Husky olarak da bilinen bu ırk, tarihte bilindiği kadarıyla ilk kızak köpeği olarak kullanılmıştır. Soğuk iklimleri sever, ve apartman gibi iç mekânlardan ziyade daha çok açık alanlarda bakılmaya uygundur. Oldukça sevecen, bir o kadar da gururlu köpekler olan Sibirya Kurtları, aile üyelerine ve diğer evcil hayvanlara karşı arkadaş canlısı bir karaktere sahiptir.

Biliyor muydunuz?

Sibirya kurtlarının ataları olarak kabul edilen köpekler, Sibirya’nın uzak doğusunda yaşayan Chukchi insanları tarafından yetiştirilmiştir. Bu etkileyici kızak köpeğinden haberi olan ve Alaska’da yaşayan Amerikalılar, bu köpekleri 1909 yılında ABD’ye getirmiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram