Home > Basset Artesien Normand

Yazdır

Basset Artesien Normand

Evde olduğu kadar dışarıda da rahat

Breed
FCI-6
Scenthounds and Related Breeds
FCI
breed_picture

Original Name : Basset Artésien Normand

Erkek boyutu : 27- 35 cm arası

Erkek ağırlığı : 14-19 kg arası

Dişi Boyutu : 27- 35 cm arası

Dişi ağırlığı : 14-19 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Bassets Artésiens Normand, avcıların kullandığı küçük oyun köpeklerdir ve tek başlarına veya grup içinde çalışabilirler. Kısa bacakları sayesinde, çok yoğun bitkilerin arasına girip avları çıkarabilir; sık bitki örtüsü büyük köpekler için dezavantajdır. Tavşan avlamayı severler ancak yaban tavşanları ve karacaları da avlayabilecek kapasiteye sahiptirler. Avlarını büyük bir güvenle izler ve sudan çıkarır; bunu hızla değil metodik ve gürültülü bir şekilde yapar. Bassets Artésiens Normand, kuvvetli ve gürültülü hayvanlardır, avlarının peşinde hiç zorlanmadan iz süren hassas bir burunları vardır. Yapısal olarak neşeli ve sevgi doludur.

Baş+

Kafatası yuvarlaktır, art kafada net bir tümsek vardır ve genel olarak başı küçük sayılabilir.

lupoid

Vücut+

Geniş, oldukça sıkı bir sırtı vardır, bel bölgesi de sıkıdır. Uzun ve oval bir gövdesi vardır, bağır kısmı arkaya doğru uzun, ön tarafa doğru belirgindir, göğüs kısmı gelişmiştir.

lupoid

Deri+

Siyah ve beyaz renklerle sarımsı kahverengi (üç renkli) veya sarımsı kahverengi ve beyaz (iki renk) renklidir.

lupoid

Kulaklar+

Mümkün olduğunca aşağıdadır, göz çizgisini kesinlikle geçmez, alt kısımda düzdür.

lupoid

Kuyruk+

Oldukça uzun ve alt kısımda güçlüdür ve yavaş yavaş incelir.

lupoid

Tüy+

Sıkı, kısa ve düzdür ama tüyler ince değildir.

lupoid

Kısa tüylü Fransız basset köpeğinin kontrollü üretimi 1870’li yıllarda başlamıştır. Yaygın iki kökenden bassetleri kullanarak, iki farklı tür oluşturulmuştur: Basset d’Artois olarak adlandırılan ve düz ön bacakları olan bir eğitim ırkı ve Basset Normand adı verilen bükülmüş ön bacakları olan daha özel bir tür mevcuttur. 1924 yılında Basset Artesien Normand ismi kullanılmaya başlanmıştır.

Biliyor muydunuz?

1927 yılında ırk klübünün liderliğini alan Léon Verrier, Artois Tazılarına karşılık olarak ırkın Norman özelliklerini güçlendirmek istediğini belirtmiştir. Üç yıl sonra yayınlanan standartlar kitabında “Basset Artésien Normand, Artois izi olmayan Norman türündne sadece bir adım uzakta olmalıdır” ifadesi yayınlanmıştır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram