Home > Basset Fauve de Bretagne

Yazdır

Basset Fauve de Bretagne

Popüler küçük basset

Breed
FCI-6
Scenthounds and Related Breeds
FCI
breed_picture

Original Name : Basset Fauve de Bretagne

Erkek boyutu : 30-38 cm arası

Dişi Boyutu : 30-38 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Tutkulu avcı olmanın yanı sıra, bu ırkın üyeleri insanlar için son derece önemli refakat köpekleridir, sosyallikleri, sevgi ve dengeli yapılarıyla öne çıkarlar. Her türlü oyuna ve her türlü araziye, ne kadar zor olursa olsun uyum sağlamakta zorlanmazlar. Av sırasında son derece cesur, oyuncu ve inatçıdır ve bu durum da verimliliğini arttırmada çok önemlidir.

Baş+

Kafatası uzundur ve art kafasında hafif bir tümsek vardır.

lupoid

Vücut+

Basset ırkına göre kısa bir sırtı vardır, geniştir ve omurgası kesinlikle çökük değildir. Geniş, son derece kaslı bir beli, derin ve geniş gövdesi, oldukça yuvarlak kaburgaları vardır.

lupoid

Deri+

Sarımsı kahverengidir, altın buğday renginden tuğla kırmızısına kadar değişebilir, sırtta ara sıra rastlanan siyah tüyler normaldir.

lupoid

Kulaklar+

Gözlerle aynı hizadadır, burnun ucuna kadar uzanmaz, nokta halinde sona erer, içeri dönüktür, gövdenin geri kalanındaki tüylere göre daha kısa ve ince tüyle kaplıdır.

lupoid

Kuyruk+

Orak şeklindedir, orta uzunluktadır, sonlara doğru genişler ve uçta incelir.

lupoid

Tüy+

Son derece sert, kuru ve oldukça kısadır.

lupoid

Bu küçük köpeklerin hepsinde, ataları Grand Fauve de Bretagne ırkının özellikleri vardır. 19. yy’da yaşadıkları bölgede son derece popüler olan bu ırk, geçen yüzyılın son otuz yılında Fransa’nın geri kalanında da üne kavuşmuştr. Doğuştan gelen sıradışı özellikleri sayesinde tavşan avında Fransa’da sayısız kupa kazanmışlardır. Her şeyden önce, bu tazılar genellikle yabani tavşanlar, tilkiler, karacalar ve yaban domuzlarının izlerini sürmek için kullanılır.

Biliyor muydunuz?

Basset Fauve de Bretagne, oldukça küçük ve sıkı bir köpektir. Heyecanlı ve hızlı olan bu köpek, göze çarpan çevikliğiyle çok yüksek bir enerjiye sahiptir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram