Home > Briquet Griffon Vendeen

Yazdır

Briquet Griffon Vendeen

Daha sıkı ama daha iyi

Breed
FCI-6
Scenthounds and Related Breeds
FCI
breed_picture

Original Name : Briquet Griffon Vendéen

Erkek boyutu : 48- 53 cm arası

Dişi Boyutu : 48-53 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Bu güçlü ırkın köpekleri çok büyük ölçüde canlılık ve zekaya sahiptir. Soğumuş bir izi bulabilir, avı başlatabilir ve sürebilir. Güçlü bir ele ihtiyaç duyan heyecanlı avcılardır.

Baş+

Oldukça hafiftir, kafatasının hatları ve burun paraleldir; kafatası hafif kavislidir, oldukça kısadır ama geniş değildir, belirgin bir bitiş vardır.

lupoid

Vücut+

Sağlam, kısa bir sırtı vardır, düz veya hafif yükseltilidir; düz, kaslı ve iyi yapılı beli vardır, gövde çok geniş değildir.

lupoid

Deri+

Beyaz lekeli siyah (beyaz ve siyah), bronz lekelerle siyah (siyah ve bron), açık kahverengi lekelerle siyah, beyaz lekelerle sarımsı kahverengi (beyaz ve turuncu), siyah zemin üzerine sarımsı kahverengi ve beyaz lekeli (üç renk), siyah zeminle birlikte sarımsı kahverengi, siyah zemin üzerine soluk sarımsı kahverengi ve beyaz lekeli, soluk sarımsı kahverengidir.

lupoid

Kulaklar+

Esnek, dar, ince, uzun tüylerle kaplı ve tüyler uç kısımda sona erer.

lupoid

Kuyruk+

Alt tarafta kalın, yavaş yavaş incelir, yukarıda bulunur, kılıç şeklinde durur ama kıvrımı yoktur.

lupoid

Tüy+

Abartısız bir uzunluğa sahiptir, bazen fırça gibi ve sert olur, sağlam bir alt kürkü vardır.

lupoid

Bu anlayışlı ve son derece kararlı orta büyüklükteki grifon, oldukça yapılıdır ve orantılıdır. Orta boy köpek anlamına gelen “Briquet” adını hala taşıyan tek ırktır. Elva Kontu, 2. Dünya Savaşından önce kontrollü bir yetiştirme programına başlamış ve Grand Griffon Vendéen’in daha küçük ve gelişmiş versiyonunu üretmek istemiştir. 1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında nüfus önemli oranda azalmıştır ancak 1946'da tekrar çoğalmaya başlamıştır ve bugün çok büyük bir nüfus vardır. 1995 yılında, Briquet takımı, karaca avında Fransa kupasını almıştır. Yaban domuzları da avlanmıştır.

Biliyor muydunuz?

Briquet Griffon Vendéen ırkı köpekler, dikenli bitkiler arasında bile avlarını takip etmeye hazırlıklı hızlı ve hassas burunlu köpeklerdir. İnişli çıkışlı arazilerde de son derece çeviktir ve rüzgarda burunlarıyla iz takip ederler.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram