Home > Dalmaçyalı

Yazdır

Dalmaçyalı

Gerçek Bir Av Köpeği

Breed
FCI-6
Scenthounds and Related Breeds
FCI
breed_picture

Original Name : Dalmatinac

Erkek boyutu : 55-60 cm arası

Erkek ağırlığı : 26-31 kg

Dişi Boyutu : 53-58 cm arası

Dişi ağırlığı : 24-29 kg arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Croatia

breed_picture

Özellikle de Hollywood filmlerinin etkisiyle dünya çapında bir popülariteye sahip olan Dalmaçyalılar, çok yönlü ve son derece becerikli av köpekleridir. Atletik becerilerinin etkisiyle Grup 10’dan(görerek iz süren tazılar) Grup 6’ya geçirilmiş olan bu ırk, kendine has siyah – beyaz benekli görünümünün yanı sıra her daim canlı ve aktif yapısıyla da dikkat çeker.

Baş+

Oldukça uzun, ve düz bir kafatasına sahiptir. Kulaklarının arası geniş, şakakları belirgin olur.
lupoid

Vücut+

Omuz başları çok belirgindir. Güçlü, düz bir sırtı; kaslı, yağsız, hafif eğimli bir beli ve oldukça eğimli bir sağrısı vardır.
lupoid

Deri+

Saf beyazdır; üzerinde siyah ya da kahverengi benekler yer alır.
lupoid

Kulaklar+

Orta boyuttadır. Oldukça yüksekte, başa yakın durur ve tabana doğru genişler.
lupoid

Kuyruk+

Neredeyse dize kadar uzanır, uca doğru yavaşça incelir. Dip kısmı güçlüdür.
lupoid

Tüy+

Kısa, sert, yoğun, pürüzsüz ve parlaktır.
lupoid

Dalmaçyalılar, hem karakteristik görünümleri, hem de çok yönlü yapıları ve yetenekleriyle popülerlik kazanmış köpeklerdir. Kökenleri yüzyıllar öncesine uzanan bu ırk; itfaiye köpeği, av köpeği, film yıldızı gibi pek çok rolünün yanı sıra, sevgi dolu ve oyuncu bir aile köpeği olma özelliğini de taşımaktadır. Genel olarak hem insanlara, hem de hayvanlara karşı arkadaş canlısı olan Dalmaçyalılar, sadık ve sevgi dolu yapılarının yanında son derece enerjik ve bir o kadar da hareketli hayvanlardır. Bundan dolayı, onların bu aktif yapısına uyum sağlamakta zorlanabilecek insanlar için yorucu olabilirler, ve apartman gibi küçük alanlarda beslemek için çok uygun değildirler.

Biliyor muydunuz?

20.yy’ın başlarında Dalmaçyalıların temel ırk özelliklerini İngilizler belirlemiş olsa da, 1994 yılında F.C.I tarafından bu ırkın ana vatanı Hırvatistan olarak kabul edilmiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram