Home > Gascon Saintongeois

Yazdır

Gascon Saintongeois

Uzunuyla Kısasıyla

Breed
FCI-6
Scenthounds and Related Breeds
FCI
breed_picture

Original Name : Gascon Saintongeois

Erkek boyutu : Büyük: 63-71 cm arası, Küçük: 55-60 cm arası

Dişi Boyutu : Büyük: 60-66 cm arası, Küçük: 53-58 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Büyük, son derece şık ve kuvvetli bir havaya sahip yapılı bir köpektir. Baş, renk ve ifade açısından tipik bir Fransız türüdür. Küçük, seçkin, orantılı, orta büyüklükte bir köpektir. İçgüdüleri yüksek sürü tazısı olan Gascon Saintongeoir, iyi bir tat duygusuna sahip olmasını sağlayan hassas burunlu cesur köpeklerdir. Sakin ve sevgi dolu olan bu köpeklerin komutları uygulamada hiçbir sorunu yoktur.

Baş+

Kafatası ve burnun hatları birbirinden ayrılır.

lupoid

Vücut+

Destekli bir sırtı vardır, çok uzun değildir, sıkı yapılıdır, oldukça kaslı bir beli vardır, geniş ve hafif eğimli bir sağrısı vardır, geniş ve uzun bir göğsü vardır.

lupoid

Deri+

Siyah lekeli beyazdır, benekli olabilir ama aşırıya kaçmaz.

lupoid

Kulaklar+

İnce, kıvrık ve en azından burnun ucuna kadar uzanır.

lupoid

Kuyruk+

Güçlü yapılıdır, uca doğru incelir, dizlere uzanır ve kılıç gibi zarif bir şekilde taşınır.

lupoid

Tüy+

Kısa ve sıktır.

lupoid

Sayısı azalan Saintonge Tazısı ırkının yeniden çoğalması için, 19.yy’ın ortalarında Kont Joseph de Carayon-Latour, son kalan köpekleri, Baron de Ruble’in Bleus de Gascogne köpekleriyle melezlemiştir. Sonuç olarak Grand Gascon Saintongeois ortaya çıkmıştır ve Saintonge Tazısı da sona ermiştir. 20.yy'ın ortalarında, Fransa’nın güney batısında bir grup avcı, Grand Gascon Saintongeois yavrularından en küçüklerini seçerek Küçük türü, sadece tavşan avı amacıyla üretmiştir.

Biliyor muydunuz?

Grand Gascon Saintongeois ırkı köpekler, silahlı avlarda kullanılır ve yaban tavşanının yanı sıra büyük avlarda da kullanılır. Küçük tür ise sadece silahlı avlarda kullanılan çok yönlü bir tazıdır. Kökenleri sayesinde uzman bir yaban tavşanı yakalayıcısı olsa da büyük avlarda da kullanılabilir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram