Home > Istrian Shorthaired Hound

Yazdır

Istrian Shorthaired Hound

Tutkulu Avcı

Breed
FCI-6
Scenthounds and Related Breeds
FCI
breed_picture

Original Name : Istarski Kratkodlaki Gonič

Erkek boyutu : İdeali 48 cm’dir.

Erkek ağırlığı : Yetişkinlerde yaklaşık 17-18 kg arasıdır.

Dişi Boyutu : İdeali 43 cm'dir.

Bakım derecesi :

Anavatanı : Croatia

breed_picture

Istrian Kısa Tüylü Tazı, kokuyla iz süren mükemmel tazılardır, yaban tavşanı ve tilki avında uzmanlaşmıştır, tasmalı tazı olarak çarpıcı içgüdüleri vardır. Alıştıklarında, Istria’nın geniş açıklıklarına son derece uygun olurlar. Telsi tüylü kardeşi gibi, bu Hırvat köpeklerinin eğitimi de kolaydır, iyi huyludur, av tutkusunu paylaştığı sahibiyle iyi bir bağ kurar.

Baş+

Yandan bakıldığında, art kafa çıkıntısı belirgindir, alnı hafif çıkıntılıdır ve düz buruna doğru hafif bir geçiş vardır.

lupoid

Vücut+

Üst çizgiden sağrıya kadar hafifçe iner, geniş, düz, kaslı bir sırt, geniş ve kısa beli vardır.

lupoid

Deri+

Kar beyazıdır. Kulakları, genellikle alt kısımdan, alnın iki yanına ve gözlere doğru turuncudur ve başta karakteristik bir maske yaratır.

lupoid

Kulaklar+

İncedir, göz seviyesinin hemen altında geniş bir açıda bulunur, uçları düz olmalıdır.

lupoid

Kuyruk+

Alt tarafı kalındır, uçlara doğru incelir, ne kadar ince olursa köpeğin görünüşü de o kadar asil olur.

lupoid

Tüy+

Düz, ince, yoğun ve parlaktır.

lupoid

Istrian Kısa Tüylü Tazılar, Hırvatistan’da Istrian yarım adasının yerlisidir ancak tam kökeni zaman içinde gizlenmiştir. 15.yy sonlarında ortaya çıkan fresklerde, bu ırka çok benzeyen köpekler tasvir edilmişken Djakovo Piskoposu Bakič tarafından 18.yy’da yazılan kayıtlarda bu türden bahsedilmiştir. Sıradışı av yetenekleri, Istriyan Kısa Tüylü Tazıların komşu bölgelerde de bakılmasına neden olmuştur ve şecere kitabına ilk kayıt 1924 yılındadır.Bu ırk, F.C.I tarafından 1949 yılında tanınmıştır ancak ilk standart 1973 yılına kadar yayınlanmamıştır.Bu asil görünüşlü, kokuyla iz süren tazıların, sarı-turuncu lekelerin olduğu kar beyazı postu vardır, ince, yumuşak bir kürkü, temiz, uzun ve dar bir başı vardır. Esnek gövdesi, yaptığı görevlere uygundur.

Biliyor muydunuz?

Kulakları, turuncu işaretlerle beneklidir ve saf ırkın işareti olarak özellikle önemlidir. Vücudun herhangi bir yerinde az çok yaygın sarı-turuncu lekeler veya çizgilere izin verilir ama genel olarak kuyruğun ucunda bulunur. Beyaz temeli bastıracak şekilde çok olmamalıdır. Lekelerin tonu belirgin olmalıdır, ne çok soluk, ne çok koyu ve hatta kahverengi olmamalıdır çünkü bu melezliğin işaretidir. Bir avuç tüyde bile olsa üçüncü renge izin verilmez.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram