Home > Istrian Wirehaired Hound

Yazdır

Istrian Wirehaired Hound

Balkanların Pamuk Prensesi

Breed
FCI-6
Scenthounds and Related Breeds
FCI
breed_picture

Original Name : Istarski Ostrodlaki Gonič

Erkek boyutu : İdeal olarak 50 cm

Erkek ağırlığı : 15-25 kg

Dişi Boyutu : İdeali 48 cm'dir.

Bakım derecesi :

Anavatanı : Croatia

breed_picture

Istrian Telsi Tüylü Tazılar, yaban tavşanları ve tilkilerin avında uzmanlaşmıştır ancak kan tazısı olarak da kullanılabilirler. Fiziksel olarak, Istrian yarımadasının arazisine son derece uygundur. Yumuşak, uysal, sakin ve sahibine son derece yakın olan bu Hırvat tazıları avlanmak için yaratılmıştır.

Baş+

Gövdeye orantılıdır ve yaklaşık 20-22 cm uzunluğundadır.

lupoid

Vücut+

Sağrıya doğru hafif azalan bir üst çizgi vardır, omuz başı hafif çıkıntılıdır, geniş ve düz bir sırtı vardır.

lupoid

Deri+

Kar beyazıdır.

lupoid

Kulaklar+

Çok kalın değildir, kısa tüylerle kaplıdır.

lupoid

Kuyruk+

Güçlüdür, hafif kılıç şeklindedir.

lupoid

Tüy+

Mat, fırçamsı, sert bir üst kürkü vardır, 5-10 cm uzunluğundadır, bukle veya dalga yoktur, gürdür, özellikle kışın kısa bir alt kürkü vardır.

lupoid

Istria'nın Hırvatistan bölümünden gelen kısa tüylü veya telsi tüylü tazıların geçmişi paraleldir ancak ne yazık ki telsi tüyler her zaman geri planda kalmıştır. Örneğin sanatçılar yumuşak kürklü olanları tercih etmiştir çünkü telsi tüylünün yeterince çekici olduğunu düşünmemişlerdir. Ancak bu ırk 1896 yılında detaylı olarak tarif edilmiştir ve 10 yıl içinde bölgede “Barbini” olarak satılmıştır. Uzun ve fırçamsı kürkü kar beyazıdır, sarı-turuncu lekeler ve fırçamsı kaşları vardır. Istrian Telsi Tüylü Tazıların, sağlam kemikli ve güçlü bir gövdesi vardır. Sert, sessiz ve hatta ağırbaşlı bir ifadesi vardır. Sesi yankılıdır.

Biliyor muydunuz?

Bu ırk, 1. Dünya Savaşında neredeyse yok olmuştur ancak yeni bireyler şecere kitabına 1920’li yıllarda kaydedilmiştir ve F.C.I tarafından 1948 yılında tanınmıştır. Orijinal standart 1969 yılında yayınlanmıştır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram