Home > Polish Hunting Dog

Yazdır

Polish Hunting Dog

Polonyalı asil

Breed
FCI-6
Scenthounds and Related Breeds
FCI
breed_picture

Original Name : Gończy Polski

Erkek boyutu : 53- 58 cm arası

Dişi Boyutu : 48-53 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Poland

breed_picture

Orta boyutuna rağmen, güçlü ve cesur olan Polonyalı Av Köpekleri geyik ve yaban domuzu gibi büyük avlarda uzmandır. Aynı zamanda tilki ve yaban tavşanı gibi daha küçük avlarda da başarılı olabilir; bazı bölgelerde, özellikle dağlık güney Polonya’da, sebat ve direnç son derece önemlidir. Bu uysal ve dengeli köpekler son derece cesur olabilir, zekidir ve eğitilmesi kolaydır; bu nedenle mükemmel koruma köpeğidir.

Baş+

Asildir ve gövdenin geri kalanıyla orantılıdır.

lupoid

Vücut+

Belirgin omuz başları vardır, kaslı bir sırtı vardır, geniş ve kaslı bir beli, derin göğsü vardır.

lupoid

Deri+

Siyah ve bronz renklidir, kahverengi (çikolata) ve bronz renklidir, siyahlı kırmızıdır, kahverengi veya ten rengi burnu vardır. Sarımsı kahverengi üzerinde hafif siyah zemin olabilir.

lupoid

Kulaklar+

Sarkık, hafif üçgen ve orta büyüklüktedir.

lupoid

Kuyruk+

Hareketsiz haldeyken alçakta ve kılıç şeklindedir; hareket halindeyken üst çizgi üzerinde durur.

lupoid

Tüy+

Serttir, gövde üzerinde sıktır, gür bir alt kürkü vardır, kışın daha da kalınlaşır.

lupoid

19.yy’da Polonya avcılık literatüründe ayrıntılı tanımlamalar mevcuttur ve Polonya tazılarını kullanma geleneği I. Dünya Savaşı sonrasında da devam etmiştir.Özellikle Józef Pawłusiewicz (1903-1979), Karpatlar’da bu ırkı geliştirmek için çok çaba harcamıştır.Polonyalı Av Köpekleri esnek, güçlü, sıkı tazılardır, ancak kemikleri ağır değildir.Yapıları nedeniyle son derece hareketlidir ve zorlu iklim koşullarında, dağlık bölgelerde çalışabilir.

Biliyor muydunuz?

Tazılarla avlanmaya, Polonya edebiyatında 13. yüzyıl kadar eskiye ait yazılarda yer verilmiştir. Sık ormanlık bir bölge olan Polonya, geleneksel olarak büyük avların yuvası olmuştur ve tazılar da onları avlamak için uzun süre kullanılmıştır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram