Home > Small Swiss Hound

Yazdır

Small Swiss Hound

Dört Küçük İsviçreli

Breed
FCI-6
Scenthounds and Related Breeds
FCI
breed_picture

Original Name : Schweizerischer Niederlaufhund

Erkek boyutu : 33-43 cm arası

Dişi Boyutu : 33-38 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Switzerland

breed_picture

Küçük İsveç Tazıları becerikli, yorulmak bilmeyen çevik köpeklerdir, çok hassas bir burunları vardır ve av konusunda tutkuludur. Kendinden emin bir şekilde iz sürer, derin ve melodik sesiyle iletişim kurar. Arkadaş canlısıdır, sinir veya saldırganlık belirtisi olmadan, sakinlik ve canlılık arasında değişen bir ruh hali vardır.

Baş+

Asil ve düzgündür. Önden bakıldığında nispeten uzun ve dardır, yanaklara doğru yavaşça genişler.

lupoid

Vücut+

Uyumlu ancak hafif eğimli üst çizgisi, düz, sıkı ve orta uzunlukta sırtı, geniş, güçlü ve esnek beli vardır.

lupoid

Deri+

Dört türü vardır: Küçük Bernese Tazısı Düz ve sert post: Beyaz, siyah ve bronz olmak üzere üç renklidir. Küçük Jura Tazısı Düz post, ender olarak çift posludur. Tercihen, gözler, yanak, gövde ve bacaklar üzerinde bronz lekeli koyu siyahtır; geniş siyah lekeli açık kahverengi de olabilir. Küçük Lucerne Yazısı Yumuşak post. Gri veya siyah renkte beyaz benekli, koyu renklerde veya siyah lekeler olabilir. Gözler, yanaklar, kuyruk dibi, gövde ve bacaklar üzerinde bronz lekeler vardır. Siyah kaplamaya izin verilir. Küçük Schwyz Tazısı Yumuşak Post. Sarı kırmızılı beyaz veya turuncu-kırmızı lekeler olabilir, ayrı kırmızı-turuncu beneklere izin verilir. Kırmızı-turuncu lekelere izin verilir. Beyaz tüy kaplı turuncu ve beyaz-siyah alaca altında koyu gri renk cilt vardır.

lupoid

Kulaklar+

Alçakta durur, oldukça geridedir, göz seviyesinden yüksekte değildir, alt tarafı dardır.

lupoid

Kuyruk+

Alçakta durur, sağrıdan uzanır, orta uzunluktadır, en azından dizlere kadar uzanır.

lupoid

Tüy+

Yumuşak, kısa, sıktır, baş ve kulaklar üzerinde daha incedir, kaba, elastiktir ve seyrek alt kürkle birlikte sıkıdır.

lupoid

20.yy başında, pek çok İsviçre kantonunda özel av alanı konsepti yavaş yavaş yayılmıştır. Çok beğenilen, orta büyüklükteki İsviçre tazılarının, bu kısıtlı alanlarda son derece hızlı olacağı düşünülmüştür. Bu karar, daha küçük bir ırkla değiştirilmeleri için alınmıştır. Orta uzunlukta ve dikdörtgen yapılı güçlü köpeklerdir. Orta büyüklükteki başları düzgün ve asildir, uzun sarkık kulaklarıyla kibar ve dikkatli bir ifadesi vardır, alçakta durur ve kıvrıktır. Göğüs kafesi oldukça geniş ve derindir, kalp ve akciğerleri için geniş bir yer vardır. Bacakları düzgün ve güçlüdür, kuyruğu ise sarkıktır, köpek hareket halindeyken yukarı doğru kıvrıktır.

Biliyor muydunuz?

Küçük Swiss Tazıları tam anlamıyla gerçek bir tazıdır, kararlılık içinde iz sürer, bağımsız bir şekilde avlanır, yaralı hayvanların peşindeyken bile elinden geleni yapar.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram