Home > Swiss Hound

Yazdır

Swiss Hound

Yeniden birleşmiş aile

Breed
FCI-6
Scenthounds and Related Breeds
FCI
breed_picture

Original Name : Schweizer Laufhund, Chien Courant Suisse

Erkek boyutu : 48- 58 cm arası

Dişi Boyutu : 45-55 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Switzerland

breed_picture

İsviçre Tazıları, her zaman sakin, uysal ve sahiplerine son derece bağlı, enerjik ve heyecanlı avcılardır. İyi bir yapıya sahip, orta büyüklükte köpeklerdir, enerjilerini ve dayanıklılıklarını açığa çıkarırlar. Uzun burnu ve uzun kulaklı, biçimli başı asil bir hava verir.

Baş+

Uzun, dar, temiz, asil ve kabarıklıdır, art kafasında net bir çıkıntı vardır, alnında iz ya da kırışıklık bulunmaz.

lupoid

Vücut+

Boyun, sırt, sağrı ve kuyruğu, uyumlu ve devamlı bir hat oluşturur.

lupoid

Deri+

Bernese Tazısı: Siyah lekelidir; gözlerin üzerinde, yanaklarda, kulak içinde veya burun deliği etrafında hafif ila koyu renk bronz lekeler olabilir, bazen çok hafif siyah benekler olabilir. Jura Tazısı: Siyah kaplamalı bronzdur, bazen siyah zemin veya gözler üzerinde, yanaklar, kulak içi, burun çevresi ve bacaklar bronz lekeli siyahtır. Siyah ve beyaz tüylerin birleşimi “mavi” renk oluşturur, oldukça yoğun beneklidir, siyah lekeler olabilir.• Schwyz Tazısı: Turuncu lekeli beyazdır.

lupoid

Kulaklar+

Alt tarafı dardır, yukarı doğru genişler ve burun ucuna değer.

lupoid

Kuyruk+

Sağrıdan uzanır, orta uzunluktadır, uca doğru incelir ve hafif yukarı doğru eğimlidir.

lupoid

Tüy+

Kısa, düz, dolgundur, baş ve kulakların üzerindeki tüyler incedir.

lupoid

İlk standart 1882 yılında oluşturulduğunda beş farklı İsviçre Tazısı vardı ancak zaman içinde düzenleme yapılmıştır ve 1909 yılında Thurgovia tamamen yok olmuştur. Birleşik standart, 1933 yılında dört tür için yayınlanmıştır. Jura Tazısı artık Thurgovia yolunu tutmuştur. Bu küçük av tazıları, yaban tavşanlarını, karacaları, tilkileri ve bazen de yaban domuzlarını avlar. Bağımsız bir şekilde çalışırlar, ellerinden geleni yaparak engebeli bir arazide bile yeteneklerini ortaya koyarlar.

Biliyor muydunuz?

İsviçre Tazısının dört farklı türü vardır ve her biri İsviçre kantonundan adını almıştır: Bernese, Jura, Lucerne ve Schwyz.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram