Home > Tyrolean Hound

Yazdır

Tyrolean Hound

Üçüncü Avusturyalı

Breed
FCI-6
Scenthounds and Related Breeds
FCI
breed_picture

Original Name : Tyroler Bracke

Erkek boyutu : 43- 48 cm arası

Dişi Boyutu : 40- 48 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Austria

breed_picture

Hassas burunlu ve yön duygusu son derece gelişmiş bu uysal tazılar, bir izi bağımsız olarak takip eden hevesli avcılardır.

Baş+

Geniş, net, hafif kavisli kafatası ve net bir bitimi vardır.

lupoid

Vücut+

Uzun bir gövdesi, belirgin omuz başları vardır, üst çizginin en yüksek noktasını oluşturur. Düz, sıkı ve orta genişlikte bir sırtı vardır.

lupoid

Deri+

Kırmızının çeşitleri (kırmızı, kızıl kırmızı, kırmızımsı kahverengi), siyah ve çeşitleri (siyah zeminde, kırmızı bronz lekeler, bacaklar üzerinde belirgin değildir. Göğüs, göbek ve başta bulunur; gözler üzerinde bronz lekelere izin verilir); belirsiz beyaz lekeler olabilir.

lupoid

Kulaklar+

Geniştir, yüksekte bulunur ve uçları yuvarlaktır.

lupoid

Kuyruk+

Yüksekte durur, uzundur ve dizine kadar uzanır.

lupoid

Tüy+

Çift kürklüdür, yoğundur, kabadır ve alt kürkü vardır.

lupoid

Tüm Bracke ırkları gibi, Tyrolean Tazısı da Kelt Tazılarından gelir. Yoğun çift kürküyle, av köpeklerinin en saf türünü oluşturur. Kutsal Roma İmparatoru I. Maximilian, bu köpeklere 16.yy’da bakmıştır. Av günlüklerinde bu köpeklerin kan tazısı olarak kullanıldığı yazmaktadır. Kontrollü üreme, Tyrol’da 1860’lı yıllarda başlamış ve standart 1896 yılında yayınlanmıştır.Resmi tanıma 1908 yılında gerçekleşmiştir. Tyrolean Tazıları, oldukça sağlam kemikleri olan, güçlü, kaslı, sağlam ve zinde orta boy köpeklerdir. Genel şekil dikdörtgendir, omuz başlarındaki yükseklikten biraz daha uzundur.

Biliyor muydunuz?

Tyrol’den çok farklı tazı çeşidi dünyaya gelse de sadece kırmızı, siyah ve bronz renkliler hayatta kalmıştır. Kısa bacaklı türün standartı 1944 yılında silinmiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram