Home > Braque de l Ariege

Yazdır

Braque de l Ariege

Pirene Av Köpeği

Breed
FCI-7
Pointing Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Braque de l’Ariège

Diğer Adlar : Ariege, Pointer

Erkek boyutu : 58-66 cm arası

Dişi Boyutu : 55-63 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Fransa’nın güney batısından gelen bu dağ avcı köpekleri tüm av biçimlerine uyum sağlar. Güçlü, uysal ve eğitilmesi kolay olan bu köpekler, kuvvet saçan güçlü ve yağsız köpeklerdir. İnce bacaklar, belirgin kaslar ve belirgin hatlar aranmaktadır. Soluk turuncu benekli, zaman zaman kahverengi benekli, beyaz postları sayesinde şık ve farklı görünümleri vardır.

Baş+

Hafif yuvarlak kafatası ve hafif frontal bir iz vardır, kafatası ve burunun hatları ön tarafa doğru birbirinden uzaklaşır.

lupoid

Vücut+

Üst çizgi, omuz başlarından onbirinci dorsal vertebraya kadar neredeyse düz olarak iner ve sağrıya doğru hafif eğimlidir.

lupoid

Deri+

Soluk turuncumsu kahverengili beyaz bir postu vardır, bazen kahverengi lekeler görülebilir. Bazı köpeklerde sarımsı kahverengi veya kahverengi beneklerle beyaz postu vardır.

lupoid

Kulaklar+

Oldukça ince, uzun, kıvrıktır, göz seviyesinde veya altındadır.

lupoid

Kuyruk+

Sağrı çizgisinden uzanır, dibi güçlüdür ve uca doğru incelir.

lupoid

Tüy+

Sık, parlak, kısa ve incedir, baş ve kulaklarda yumuşaktır.

lupoid

Braque de l’Arièges, eski Braque Français ırkından gelmektedir, daha hafif ve daha aktif bir av köpeği üretmek için 19. yy’da beyaz ve turuncu postlu güneyli braque ırkı köpeklerle çiftleştirilmiştir. Anavatanlarında çok az sayıda avcı tarafından kullanılmaları ırkın yok olmasını önlemiştir. Bir grup yetiştirici 1990'da bu ırkı canlandırmaya başlamıştır.

Biliyor muydunuz?

Braque de l’Ariege ırkı köpekler sadece kısa bir süre önce tekrar ortaya çıkmasına rağmen, Pirene braque köpeklerinden biridir ancak Gascogne veya Pirene türünden çok daha az bilinir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram