Home > Brittany

Yazdır

Brittany

En küçük av köpeği

Breed
FCI-7
Pointing Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Epagneul Breton

Diğer Adlar : Breton

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Dünyada çok az Fransız ırkı köpek Brittany kadar saygı görür ve bunun nedeni de yetenekleri ve davranışlarının çok başarılı olmasıdır.

Baş+

İnce derili ve çok şekillidir. Kulakların tabanının yukarı doğru hareketinin neden olduğu ifade Brittany ırkının özelliğidir.

lupoid

Vücut+

Bel ve sağrıların başlangıcına olan düz üst çizgi, yeterli derecede hareketli ancak üzerinde yük olmadığında omuz başlarına belli belirsiz uzanır, düz, kısa ve sert bir sırt bulunur, kısa, geniş ve kaslı bele çok başarılı bir şekilde eklidir.

lupoid

Deri+

Beyaz ve turuncu, beyaz ve siyah, beyaz ve alacalıdır, az çok yaygın düzensiz lekeler görünür. Alacalı veya mercan kırı rengindedir, zaman zaman burun ve bacaklar da alacalıdır.

lupoid

Kulaklar+

Yüksekte durur, üçgendir, oldukça geniştir ve kısa sayılır.

lupoid

Kuyruk+

Yüksekte durur, düz veya hafif sarkık durur, köpek dikkat kesildiğinde veya hareket halindeyken genelde hareketlidir. Doğal olarak kısadır veya doğuştan kuyruksuz olması mümkündür.

lupoid

Tüy+

İnce tüylüdür ancak herhangi bir yumuşaklık yoktur, düz veya gövde üzerinde hafif dalgalıdır, kesinlikle kıvırcık olmaz.

lupoid

Hesabınızı yaptığınızda bu ırkın hem Fransa’da hem de yurt dışında en popüler Fransız av köpeği olduğunu anlayacaksınız. Bu ırkın en eski av köpeklerinden birisi olması mümkündür aynı zamanda da 20.YY’ın başında seçim ve çapraz melezlemeyle geliştirilmiştir. İlk standart 1907 yılında oluşturulmuş ve bir yıl sonra 1908 yılı Haziran ayında, Naturally Short-tailed Brittany Spaniel Club tarafından yayınlanmıştır.Sağlam kemikleriyle uyumlu bir yapısı olan ancak hantal olmayan Brittany ırkı köpekler genel olarak sıkıdır ancak bir o kadar da şıktır. Canlı bir görünüm ve zeki bir yüz ifadesine sahip enerjik köpeklerdir.

Biliyor muydunuz?

Bu küçük köpek, avcı köpeği ailesinin tüm özelliklerine sahiptir. Üstün bir iz sürme kapasitesi, yürüyüş, burun, görüş mesafesi, doğaçlama, hedefleme süresi ve avı getirmenin yanı sıra eğitilme konusunda da doğal bir yeteneği vardır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram