Home > French Spaniel

Yazdır

French Spaniel

Spaniyellerin Orijinali

Breed
FCI-7
Pointing Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Epagneul Français

Erkek boyutu : 25-30 cm arası

Dişi Boyutu : 53-58 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Dengeli, dürüst, sakin ve uysal olan Fransız Spaniyel ırkı köpekler, av konusunda son derece heyecanlıdır, diğer köpeklere karşı sosyaldir ve her türlü koşulda ideal refakat köpeğidir. Bu orta boyuttaki ırkın köpekler, şık ve kaslıdır, gerekli enerji ve sağlamlığı gösteren orantılı gövdeleri vardır. Ağır değildir ancak kemikleri güçlüdür.

Baş+

Gururla taşır, kaba durmasa da kasları biraz yağlıdır, belirgin sınırları vardır.

lupoid

Vücut+

Kaslı, belirgin, geniş omuz başları vardır, geniş ve güçlü kaslı bir beli vardır, çok uzun değildir, geniş, yuvarlak sağrısı vardır ve belden uyumlu bir şekilde eğim kazanır, görünür bir kemik yapısı yoktur ve göğsü geniştir.

lupoid

Deri+

Orta derecede benekli, beyaz ve kahverengidir, bazen baskın, düzensiz lekeler olabilir, hafif orta derecede benekler vardır ama çok alacalı değildir. Kahverengi, tarçınla koyu kahverengi arasında değişir.

lupoid

Kulaklar+

Göz seviyesinde bulunur. Tüyler kısmen uzun ve dalgalıdır.

lupoid

Kuyruk+

Yan tarafta durur, aşağı doğru eğimlidir ve uçları dik sayılabilir.

lupoid

Tüy+

Kulaklarda uzun ve dalgalıdır, bacaklarının arkası ve kuyruk düz ve ipeksidir, gövdenin üzerindeki tüyler gürdür, baş üzerindekiler düz ve incedir.

lupoid

Fransız Spaniyel ırkı köpekler, 14.yy’ın sonlarına doğru avlanmakla ilgili görüşlerini yazan Fransız Kontu, Foix Beam’den 3. Gaston’un anlattığı gibi av köpeklerinden gelmektedir. Bu orta çağ köpeklerinin, tüm avcı spaniyellerinin ortak atası olduğu düşünülmektedir. Selektif üretim sayesinde, günümüzde son derece başarılı, becerikli, şık ve atletik bir köpek yaratmaktır. İlk standart, 1891 yılında James de Connick tarafından hazırlanmıştır.Irk geliştikçe bu süre zarfında pek çok kez gözden geçirilmiş son hali 2009 yılında verilmiştir. Fransız Spaniyel ırkı köpekler hem başarılı av köpekleridir hem de avı bulup geri getirmede beceriklidir.

Biliyor muydunuz?

Fransız Spaniyel ırkı köpekler, avı bulup yakalama konusunda son derece başarılı olan ve hatta getirme konusunda da yetkin tutkulu avcılardır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram