Home > Gordon Setter

Yazdır

Gordon Setter

İskoçya’nın Av Köpeği

Breed
FCI-7
Pointing Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Gordon Setter

Erkek boyutu : 66 cm

Erkek ağırlığı : 30 kg

Dişi Boyutu : 60 cm arası

Dişi ağırlığı : 25 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Birleşik Krallık kökenli bir köpek ırkı olan Gordon Setter; sakin, becerikli, cesur ve oldukça sadık bir karaktere sahiptir. İlk başlarda sülün ve bıldırcın gibi hayvanları avlamak için üretilmiş olan Gordon Setter ırkı köpekler, nazik karakterli ve sosyal hayvanlar olduklarından günümüzde ev köpeği olarak da sıkça tercih edilmektedir.

Baş+

İnce, ve derin bir görünümü vardır. Burun bölgesi kafatasından daha kısadır, çünkü art kafasından bitime olan mesafe, bitimden buruna olan mesafeden daha uzundur.
lupoid

Vücut+

Orta uzunluktadır. Çok geniş olmayan alçak bir gövdesi vardır; kaburgaları belirgin ve sırtı derindir.
lupoid

Deri+

Koyu ve parlak kömür karasıdır; pas rengi yoktur, bronz(kestane kırmızısı) lekeler bulunur.
lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklükte, ince, aşağıda ve başa yakın konumdadır.
lupoid

Kuyruk+

Düz veya hafif pala şeklindedir, dizleri geçmez.
lupoid

Tüy+

Baş üzerindeki tüyler kısa; kulaklar, karın, göğüs, bacak arkası ve kuyruktaki tüyler ise uzun olur.
lupoid

Tam bir arazi köpeği olan Gordon Setter, Setter kategorisine giren köpeklerin en büyüğüdür. Oldukça aktif ve enerjik bir köpektir, bu yüzden gün içinde enerjisini harcayabileceği geniş bir araziye sahip yerlerde bakılması uygundur. Birlikte yaşadığı aileye son derece bağlı olan, özellikle de çocuklar ile arası iyi olan Gordon Setter, yalnız bırakıldığında huysuzlaşabilir ve çevresine zarar verebilir. Gordon Setter, sık havlayan, olumlu ya da olumsuz pek çok duygusunu havlayarak ifade eden bir köpektir. Bağımsız bir doğaya ve biraz da inatçı bir yapıya sahip olan bu köpekler, iyi eğitilmedikleri zaman sahiplerine karşı dominant bir pozisyona sahip olduklarını düşünebilirler.

Biliyor muydunuz?

Yetişkin Gordon Setter ırkı köpekler, her gün bir – iki saatlik egzersize ihtiyaç duyarlar. Küçük alanlarda -özellikle de apartmanda- bakılmak için uygun değildirler.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram