Home > Irish Red and White Setter

Yazdır

Irish Red and White Setter

Kırmızı Ve Beyaz Bayrağı Dalgalandırma

Breed
FCI-7
Pointing Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Irish Red and White Setter

Erkek boyutu : 60-66 cm arası

Dişi Boyutu : 55-60 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Ireland

breed_picture

Sevgi dolu refakat köpekleri olsa da İrlanda Kırmızı ve Beyaz Setter köpekleri esas olarak av köpeği olarak yetiştirilmiştir. Bu aristokratik ırk, canlı ve dikkatlidir, iyi niyetli ve arkadaş canlısı doğası, eğitilmesini kolay kılsa da esas olarak kararlı, cesur ve enerjiktir.

Baş+

Vücuduna oranla geniştir.

lupoid

Vücut+

Güçlü, son derece kaslı bir sırtı, yere yakın bir göğsü ve belirgin kaburgaları vardır.

lupoid

Deri+

Düz kırmızı lekeli beyazdır, hem kırmızı hem de beyaz olabildiğince canlı ve parlak olmalıdır.

lupoid

Kulaklar+

Göz seviyesindedir, oldukça geride ve başa yakındır.

lupoid

Kuyruk+

Alt tarafı güçlüdür, orta uzunluktadır ve dize kadar uzanır.

lupoid

Tüy+

Ön ve arka ayakların arkasında uzun ve ipeksidir (tüylü), yan taraflarında oldukça güçtür ve oldukça tüylü bir kuyruğu vardır. Gövdenin geri kalanında kısa ve düzdür, kıvırcık tüy bulunmaz.

lupoid

İrlanda’nın dışında, setter köpeklere ait ikinci bir ırkın varlığı evrensel olarak bilinmemektedir ama aslında Kırmızı ve Beyaz bu iki ırkın en yaşlısıdır. Düz kırmızı tür selektif üretim sayesinde çok daha sonra ortaya çıkmıştır. Irish Setter ırkı köpekler ilk kez 1800'lü yılların ortasında ortaya çıktığında, renkleriyle ilgili çok büyük bir karmaşa yaşanmış, yüzyılın sonunda varlıklarını ispat etmiştir; Kırmızı ve Beyaz o kadar azalmıştır ki neredeyse yok olma tehdidi yaşamıştır. Bu ırkın varlığını sürdürmek için 1920’li yıllarda yoğun çabalar harcanmıştır ve 1944 yılı olduğunda kulübü garanti edecek yeterli sayıya ulaşılmıştır. Günümüzde İrlanda’da, şovlarda ve saha çalışmalarında yer alan çok sayıda Irish Kırmızı ve Beyaz Setter ırkı köpek bulunmaktadır.

Biliyor muydunuz?

Tarihsel olarak, üç diğer setter ırkının, özellilkle de Irish ırkının gölgesinde kalan bu iki renkli ırk – aynı anda hem genç hem de yaşlıdır- yaklaşık otuz yıl önce başlı başına bir ırk olmuştur. Günümüzde, hem güzelliği hem de çalışmasıyla ünlüdür.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram