Home > Spinone Italiano

Yazdır

Spinone Italiano

Telsi İtalyan

Breed
FCI-7
Pointing Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Spinone Italiano

Erkek boyutu : 58-68 cm arası

Erkek ağırlığı : 31-36 kg arası

Dişi Boyutu : 55- 63 cm arası

Dişi ağırlığı : 27-30 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Italy

breed_picture

Doğuştan sosyal, uysal ve sabırlı Spinone İtaliano ırkı köpekler, her türlü arazide becerikli bir avcıdır. Bu yorulmak bilmez köpekler, görevini yerine getirmek için mutlu bir şekilde dikenlerin arasına veya buzlu sulara girerler. Mükemmel av köpeği olarak uzun adımlı yürüyüşüyle hızlı hareket ederler.

Baş+

Yandan bakıldığında kafatası ovaldir, önden bakıldığında çift eğimli tepesi görülür ve son derece gelişmiş art kafa çıkıntısı vardır.

lupoid

Vücut+

Kare şeklindeki omuz başları çok yüksekte değildir, enine gelişmiş kaslarıyla hafif kabarık beli vardır, geniş, uzun, oldukça kaslı oblik sağrısı, geniş, derin bir gövdesi vardır ve dizlere kadar uzanır.

lupoid

Deri+

Saf beyaz, turuncu lekeli beyaz, beyaz benekli turuncu, kahverengi (kestane) lekeli beyaz, alaca veya kahverengi alacalıdır.

lupoid

Kulaklar+

Özellikle üçgendir, her zaman sarkık durur ve hafif diktir.

lupoid

Kuyruk+

Özellikle alt tarafı kalındır, düz veya sarkık durur.

lupoid

Tüy+

Sert, kaba, yoğun ve sıktır, alt kürkü yoktur.

lupoid

Spinone Italiano’nun ataları için İtalyan göçünden kalan telsi tüylü köpekler, yüzyıllardır anlatılmıştır, özellikle de avla ilgili Sélicourt adlı bir kitabın yazarı 1683 yılında bu köpekleri anlatmıştır. Orta Çağlarda, bu köpekler genellikle büyük sanatçılar tarafından tasvir edilmiştir; en ünlüsü Mantua’da Palazzo Ducale’de 15.yy'a ait bir freskoda Andrea Mantegna tarafından yapılanıdır. Spinone Italiano ırkı köpekler sağlam yapılı, güçlü, dayanıklı ve heyecanlı köpeklerdir, güçlü kemikleri ve gelişmiş kasları vardır.

Biliyor muydunuz?

İtalya’da köpek sevenler arasında yapılan bir ankette, Spinone Italiano ideal refakat köpeği olarak seçilmiştir ancak bu durum av yeteneklerinden hiçbir şey götürmemiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram