Home > Weimaraner

Yazdır

Weimaraner

Yüzyıldan fazla avcılık

Breed
FCI-7
Pointing Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Weimaraner

Diğer Adlar : Weimar

Erkek boyutu : 58-68 cm arası

Erkek ağırlığı : 30-40 kg arası

Dişi Boyutu : 55-63 cm arası

Dişi ağırlığı : 25-35 kg arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Germany

breed_picture

Weimaraner; dengeli, karakterli, av konusunda gerçek anlamda tutkulu, zararlı haşereleri ve avları yakalayabilen, becerikli ve uysal bir köpektir. Son derece sabırlıdır, fazla enerji harcamadan sistemli bir şekilde çalışır. Aşırı hassas koku alma yeteneğiyle ünlüdür. Saldırganlık göstermeseler de son derece iyi bir koruma köpeğidir. Avın yerini bulma konusunda kendinden emindir, suda çalışabilir ve vuruş yapıldıktan sonra avı getirmede çok yeteneklidir.

Baş+

Kafatası, köpeğin büyüklüğü ve yüz boyutuyla uyumludur.

lupoid

Vücut+

Belirgin omuz başları, sıkı, kaslı sırtı vardır, alçalma yoktur, çok geniş olmayan güçlü bir göğsü vardır.

lupoid

Deri+

Gümüş rengi, karaca, gri ve tüm ara tonlar mevcuttur.

lupoid

Kulaklar+

Geniş ve oldukça uzundur, neredeyse ağzın köşesine kadar uzanır.

lupoid

Kuyruk+

Oldukça alçakta durur, üst çizginin altındadır, benzer ırklardakinden daha alçakta durur, güçlü ve tüylüdür.

lupoid

Tüy+

İki türü vardır: Kısa tüylüdür, kalın, yoğun, düz ve kısa bir üst kürkü vardır, yine de benzer ırkların kürküne göre daha yoğun ve uzundur.

lupoid

Şecere defteri kayıtları 1890 civarında tanıtılmıştır, planlı ve kontrollü bir yetiştirme başlamıştır. Uzun tüylü versiyonu, 20.yy’da mevcut kısa tüylü türe eklense de hiçbir zaman yaygınlaşmamıştır. Yaklaşık 120 yıl önce yapılan ilk kayıtlardan beri, diğer köpeklerle, özellikle de av köpekleriyle melezlemeden uzak durulmuştur. Bu durum Weimaraner ırkı köpekleri en eski Alman av köpeği yapmıştır. Orta ila büyük av köpekleri, av köpeklerinin çalışmasına adapte edilmiştir: Kuru, son derece kaslı ama hoş yapılıdır, erkekler ve dişiler arasında belirgin fiziksel ayrılıklar vardır.

Biliyor muydunuz?

Nispeten belirsiz kökenlerine rağmen, Weimaraner’lar hakkında bildiğimiz tek konu, bu ırkın Weimar Dükü tarafından selektif bir şekilde yetiştirilmesidir; Weimar Dükü bu köpekleri avda kullanmış ve kendi adını vermiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram