Home > Wirehaired Pointing Griffon

Yazdır

Wirehaired Pointing Griffon

Arazi köpeği

Breed
FCI-7
Pointing Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Griffon Korthals

Diğer Adlar : Korthals, Griffon

Erkek boyutu : 53- 58 cm arası

Dişi Boyutu : 48-53 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Mükemmel avcı olan Wirehaired Pointing Griffon, sahiplerine ve yaşadıkları alana karşı son derece bağlıdır ve onları dikkatli bir şekilde korurlar. Bu gururlu köpekler çocuklara karşı da çok iyidir.

Baş+

Büyük ve uzundur, çok uzun olmayan sert ve kalın tüyleri vardır, gür bıyığı, sakalları ve kirpikleri vardır.

lupoid

Vücut+

Omuz başlarındaki yükseklikten biraz daha uzundur, güçlü bir sırtı, gelişmiş beli, çok derin olmayan yüksek bir göğsü ve hafif belirgin kaburgası vardır.

lupoid

Deri+

Tercihen çelik grisidir, alacalı veya tek renk olabilir. Genellikle mercan kırığı renklidir. Beyaz ve alacalı veya beyaz ve turuncu da kabul edilir.

lupoid

Kulaklar+

Orta büyüklüktedir, içeri doğru kıvrık değildir, yassıdır ve göz seviyesindedir, uzun tüylerle karışık kısa tüylerle kaplıdır.

lupoid

Kuyruk+

Düz veya ucu hafif yukarıda durur, fırçamsı tüylerle kaplıdır ancak saçaklanma yoktur.

lupoid

Tüy+

Sert ve kabadır, yaban domuzunun sert kıllarına benzer ancak kıvırcık veya yünümsü değildir.

lupoid

Wirehaired Pointing Griffon ırkı köpekler, Avrupa anakıtasına yayılmış av köpeklerinden gelir; bu köpeklerden ilk bahseden eski Yunan yazar Xenophon’dur ancak belirgin bir ırk programını ilk uygulayan Eduard Korthal’dır ve 19.yy’ın ikinci yarısında yabancı kanı bu ırktan çıkarmıştır. Ulusal ırk kulüpleri, ilkelere sadık kalmıştır. Orta boyutta ve dikdörtgen şeklinde bu enerjik ve sağlam köpeklerin uzun ve kare burnu, orta uzunlukta boynu, koyu sarı veya kahverengi gözleri vardır; kaşları belirgin değildir ancak bıyıkları ve sakalları kendilerinden emin bir hava yaratır.

Biliyor muydunuz?

Wirehaired Pointing Griffon ırkı köpeği yaratmadaki amaç, hızlı İngiliz köpeklerinden yavaş ancak miskin Avrupalı köpeklerden daha hızlı bir ırk yaratmaktır. Ortaya çıkan sonuç, her türlü arazide manevra yapabilen bir hayvandır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram