Home > Cocker Spaniel

Yazdır

Cocker Spaniel

Kısa ve tatlı

Breed
FCI-8
Retrievers - Flushing Dogs - Water Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : American Cocker Spaniel

Diğer Adlar : American, Cocker, Spaniel

Erkek boyutu : 38 cm

Dişi Boyutu : 35.5 cm

Bakım derecesi :

Anavatanı : United States of America

breed_picture

Soğukkanlı ve asla çekingenlik duymayan Cocker Spaniel’ler, dış mekândan çok, ev köpeği olarak yaygınlaşmışlardır. Her yaştan insan tarafından sevilen, dışa dönük bu köpekler, ufak tefek yapıları sayesinde neredeyse her yere gidebilirler.

Baş+

Vücutla orantılı, zeki, atik, nazik ve çekici bir izlenim uyandırır.

lupoid

Vücut+

Aşağıya, kaslı bölgeye doğru hafif eğimli bir üst hat, güçlü bir sırt, dirseklerden daha yüksek olmayan derin göğüs, derin ve esnek kaburgalar.

lupoid

Deri+

Siyah ve kahverengi benekli düz siyah; siyah dışında herhangi bir düz renk (ASCOB), açık krem ile koyu kırmızı arası; iki ya da daha fazla sayıda renk, benekler beyaz olmak şartıyla parçalı renkler(siyah ve beyaz, kırmızı ve beyaz, kahverengi ve beyaz, koyu kahverengi lekelerle birlikte bu renklerden herhangi birini içeren demir kiri) olabilir.

lupoid

Kulaklar+

İnce, uzun yuvarlak çıkıntılı ve çokca tüyle kaplıdır.

lupoid

Kuyruk+

Üst hattın uzantısı gibidir veya ondan biraz yüksekte durur, hiçbir zaman Teriyerlerinki gibi düz veya ürkeklik ifadesi şeklinde çok alçakta değildir.

lupoid

Tüy+

Kafada kısa ve ince, gövdede koruma sağlamak için yeterli düzeyde alt postla beraber orta uzunluktadır.

lupoid

Sportif köpeklerin en küçükleri olmalarına karşın Cocker Spaniel’ler incelikle işlenmiş tepeden tırnağa güçlü, kompakt bir vücuda ve mükemmel orantılara sahiptir. ideal ölçülere sahip bir Cocker Spaniel, gergin ön bacaklardan güç alarak omuzları üzerinde yükselirken; sırt hatları da, güçlü, kaslı ve orta düzeyde eğik sagrisina doğru hafifçe eğimli durur. Cocker Spaniel’ler yüksek hızlara erişebilir ve dayanıklılıkları da oldukça yüksektir.

Biliyor muydunuz?

8. gurubun en küçük ırkı ama en çarpıcı yürüyüşüyle de gösteri ringlerinin yıldızıdır. Cocker Spaniel’ler, kendilerini güçlü sagrilariyla ileri doğru ittikleri için, ön ve arka arasında doğru dengenin kurulması önemlidir. Arkadaki kuvveti dengeleyerek zorlanmadan ileri doğru uzun adımla ulaşabilmeleri için, omuzları ve bacakları kusursuz olmalıdır. Cocker Spaniel’ler koordineli, normal ve serbest bir hareketle zemini kavrayabilmelidirler.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram